Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu #1908 przez Marcelina Kondas
Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia. was created by Marcelina Kondas
Dzień dobry!

Mam takie pytanie, miał może (lub ma) dostęp do ksiąg parafialnych w Lelowie Staromieściu? Tak się składa, że muszę zrobić wywód przodków na zaliczenie kursu z nauk pomocniczych historii, a tamtejszy proboszcz pomimo stosownego pisma z uczelni odmówił wszelkiej współpracy. Stwierdził, ze jest ochrona danych osobowych i w zadym wypadku ksiąg nie może udostępnić. Nie wydaje mi się by działało to w ten sposób, tym bardziej, że zebrane przeze mnie dane nie mają służyć żadnej publikacji.
Stad prośba- gdyby ktoś miał do nich wgląd, poszukuję przodków (możliwie jak najdalej wstecz, księgi ponoć zaczynają się od 1820 roku) Janiny Kondas z domu Szczepanek ur. w roku 1930 oraz Stanisława Kondas ur. w roku 1929, obydwoje urodzeni w Dzibicach.
I jeszcze jedno jakiej zasadzie można korzystać z tego typu materiałów w Urzędzie Stanu Cywilnego? I jak starych dokumentów można się tam spodziewać? pytam, dlatego, ze owy proboszcz tam właśnie mnie odesłał.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu #1910 przez Michał Rozenberg
Replied by Michał Rozenberg on topic Odpowiedź:Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia
baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradziad.php?l...u_id=0&search=szukaj

W Archiwum Państwowym masz 30 lat, do początku XXw. Jeśli chodzi o lata 30. XXw. to chyba najprościej zapytać dziadków, myślę że rodzice również nie powinni mieć problemów z informacjami na temat swoich dziadków, pradziadków.

Czy proboszcz ma problem z wglądem do ksiąg z XIXw?
Staromieście to także moja rodzinna parafia. Do tej pory nie sięgałem głębiej niż dokumenty w AP.

Pozdrawiam
Michał

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu #1911 przez Marcelina Kondas
Replied by Marcelina Kondas on topic Odpowiedź:Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia
W parafii mają znajdować się księgi ochrzczonych od 1826 r., zaślubionych od 1890 r., zmar­łych od 1836 r i w zasadzie mniej więcej od tego momentu chciałam zacząć mój wywód. Proboszcz natomiast stwierdził, ze udostępnianie tych zasobów jest niezgodne z prawem i ma je tylko do użytku wewnętrznego. Powiedziałam, że w innych parafiach nie spotkałam się z takim przypadkiem, na co odrzekł, że musi natychmiast iść na mszę i rozmowa się skończyła.

Dziękuję za link, będzie to spore ułatwienie, biorąc pod uwagę opór proboszcza :)

Mam też pytanie - ile jest i jak starych cmentarzy w Staromieściu? czy też obowiązuje system niszczenie grobów, które nie są opłacane przez rodzinę?

Jeszcze raz dziękuje za pomoc :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu #1914 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odpowiedź:Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia
Witam!

Ja też mam zamiar szukać ksiąg ze Saromieścia, szczególnie tych przed 1869. Jak się do nich dostać jeszcze nie wiem, ale dzięki za informację o zasobach.
Z tego co wiem w Staromieściu były dwa cmentarze, jeden XVIII wieczny przy kościele dziś nieistniejący i drugi całkiem ładny. Jest tam kilka starych ciekawych grobów głównie okolicznego ziemiaństwa.

Dodam, że na tym terenie było kilka zmian przynależności do różnych parafii. Czy jesteś pewien, że Dzibice cały czas należały do Staromieścia?

Bo przykładowo Hucisko (to koło Gorzkowa) w ciągu 40 lat zaliczyło Staromieście, Złoty Potok, Niegową, Janów.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu #4612 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Odp: Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.
Witam
Też jestem zainteresowany księgami parafialnymi Staromieścia. Oczywiście tymi które są na parafii. Czy udało się komuś z was jakoś dotrzeć do proboszcza i uzyskać do nich dostęp?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 3 miesiąc temu #4625 przez Edyta Matejek
Replied by Edyta Matejek on topic Odp: Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.
Akty urodzenia Twoich przodków z 1929 i 1930 roku powinny jeszcze znajdować się w USC. W USC akta są przechowywane przez 100 lat i udostępniane zgodnie z zapisami w ustawie o aktach stanu cywilnego czyli bez problemu uzyskują je zstępni. W skróconym odpisie aktu urodzenia (opłata 22 zł) znajdziesz m.in. imiona i nazwiska rodziców, w zupełnym (opłata 33 zł) również ich daty urodzenia przy czym w przypadku tak starych akt będzie to raczej ich wiek.

Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie