Topic-icon Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.

8 lata 7 miesiąc temu #1908 przez Borsuk (Marcelina Kondas)
Dzień dobry!

Mam takie pytanie, miał może (lub ma) dostęp do ksiąg parafialnych w Lelowie Staromieściu? Tak się składa, że muszę zrobić wywód przodków na zaliczenie kursu z nauk pomocniczych historii, a tamtejszy proboszcz pomimo stosownego pisma z uczelni odmówił wszelkiej współpracy. Stwierdził, ze jest ochrona danych osobowych i w zadym wypadku ksiąg nie może udostępnić. Nie wydaje mi się by działało to w ten sposób, tym bardziej, że zebrane przeze mnie dane nie mają służyć żadnej publikacji.
Stad prośba- gdyby ktoś miał do nich wgląd, poszukuję przodków (możliwie jak najdalej wstecz, księgi ponoć zaczynają się od 1820 roku) Janiny Kondas z domu Szczepanek ur. w roku 1930 oraz Stanisława Kondas ur. w roku 1929, obydwoje urodzeni w Dzibicach.
I jeszcze jedno jakiej zasadzie można korzystać z tego typu materiałów w Urzędzie Stanu Cywilnego? I jak starych dokumentów można się tam spodziewać? pytam, dlatego, ze owy proboszcz tam właśnie mnie odesłał.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 7 miesiąc temu #1910 przez mrozenbe (Michał Rozenberg)
baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradziad.php?l...u_id=0&search=szukaj

W Archiwum Państwowym masz 30 lat, do początku XXw. Jeśli chodzi o lata 30. XXw. to chyba najprościej zapytać dziadków, myślę że rodzice również nie powinni mieć problemów z informacjami na temat swoich dziadków, pradziadków.

Czy proboszcz ma problem z wglądem do ksiąg z XIXw?
Staromieście to także moja rodzinna parafia. Do tej pory nie sięgałem głębiej niż dokumenty w AP.

Pozdrawiam
Michał

8 lata 7 miesiąc temu #1911 przez Borsuk (Marcelina Kondas)
W parafii mają znajdować się księgi ochrzczonych od 1826 r., zaślubionych od 1890 r., zmar­łych od 1836 r i w zasadzie mniej więcej od tego momentu chciałam zacząć mój wywód. Proboszcz natomiast stwierdził, ze udostępnianie tych zasobów jest niezgodne z prawem i ma je tylko do użytku wewnętrznego. Powiedziałam, że w innych parafiach nie spotkałam się z takim przypadkiem, na co odrzekł, że musi natychmiast iść na mszę i rozmowa się skończyła.

Dziękuję za link, będzie to spore ułatwienie, biorąc pod uwagę opór proboszcza :)

Mam też pytanie - ile jest i jak starych cmentarzy w Staromieściu? czy też obowiązuje system niszczenie grobów, które nie są opłacane przez rodzinę?

Jeszcze raz dziękuje za pomoc :)

8 lata 7 miesiąc temu #1914 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Witam!

Ja też mam zamiar szukać ksiąg ze Saromieścia, szczególnie tych przed 1869. Jak się do nich dostać jeszcze nie wiem, ale dzięki za informację o zasobach.
Z tego co wiem w Staromieściu były dwa cmentarze, jeden XVIII wieczny przy kościele dziś nieistniejący i drugi całkiem ładny. Jest tam kilka starych ciekawych grobów głównie okolicznego ziemiaństwa.

Dodam, że na tym terenie było kilka zmian przynależności do różnych parafii. Czy jesteś pewien, że Dzibice cały czas należały do Staromieścia?

Bo przykładowo Hucisko (to koło Gorzkowa) w ciągu 40 lat zaliczyło Staromieście, Złoty Potok, Niegową, Janów.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

6 lata 11 miesiąc temu #4612 przez Godzimir (Krzysztof Łągiewka)
Witam
Też jestem zainteresowany księgami parafialnymi Staromieścia. Oczywiście tymi które są na parafii. Czy udało się komuś z was jakoś dotrzeć do proboszcza i uzyskać do nich dostęp?

6 lata 11 miesiąc temu #4625 przez maed (Edyta Matejek)
Akty urodzenia Twoich przodków z 1929 i 1930 roku powinny jeszcze znajdować się w USC. W USC akta są przechowywane przez 100 lat i udostępniane zgodnie z zapisami w ustawie o aktach stanu cywilnego czyli bez problemu uzyskują je zstępni. W skróconym odpisie aktu urodzenia (opłata 22 zł) znajdziesz m.in. imiona i nazwiska rodziców, w zupełnym (opłata 33 zł) również ich daty urodzenia przy czym w przypadku tak starych akt będzie to raczej ich wiek.

Pozdrawiam

6 lata 11 miesiąc temu #4628 przez Godzimir (Krzysztof Łągiewka)
Edyto, ale mnie chodzi o akta z XIX wieku, które są tylko w parafii u księdza i nie ma ich w żadnym archiwum ani USC. Ciekawe czy ktoś z nich korzystał ?

6 lata 10 miesiąc temu #4822 przez Teresa (Teresa Mikulska)
Też miałam problemy z proboszczem tej parafii, poinformował mnie,że szukanie w księgach nie jest mi potrzebne do zbawienia, po czym rozłączył się :(
Czy ktoś z państwa dotarł jakoś do ksiąg parafialnych, poszukuję aktu urodzenia z 1854 r z Sokolnik, AP nie posiadają takich starych lat :(
A może jest szansa na odnalezienie potrzebnej mi metryki w Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej?

6 lata 10 miesiąc temu - 4 lata 3 miesiąc temu #4824 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Pani Tereso!

Zarówno Staromieście jak i Lelów to diecezja Kielecka.
Niestety nie wiem czy w tamtejszym Archiwum coś jest.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

6 lata 10 miesiąc temu #4838 przez Teresa (Teresa Mikulska)
dziękuję za odpowiedź Panie Jacku :-)
jednak wg informacji jakiej udzielono mi w kieleckim AP wynika,że akta stanu cywilnego parafii Staromieście za lata 1869-1872 znajdują się w AP K Oddział w Jędrzejowie, natomiast dokumenty od roku 1873 przechowywane są w AP Częstochowa, wg sugestii kieleckich archiwistów , wcześniejsze lata tj. 1795-1837 najprawdopodobniej znajdują się w Archiwum Archidiecezjalnym w Częstochowie.
I tu właśnie zaczyna się problem , AA nie prowadzi poszukiwań, a ja mieszkam spory kawałek od Częstochowy, dlatego próbowałam w parafii, z marnym skutkiem :( prawdę mówiąc utknęłam i nie daje mi to spokoju
pozdrawiam serdecznie
Teresa Mikulska

6 lata 10 miesiąc temu #4839 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Z całą pewnością nie ma tych akt w AA Częstochowa. Sam na nie poluję.
Ktoś ze znajomych, niestety nie pamiętam kto przeglądał te księgi w parafii. Nasz gość na promocji Rocznika pan dr Frączek z UJ też korzystał z ksiąg Lelowa.
Sa dwie możliwości: parafia, albo Archiwum Diecezjalne w Kielcach.
Może napisać do kieleckich genealogów ?
Nazywają się "Świętogen".

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

6 lata 10 miesiąc temu #4858 przez Teresa (Teresa Mikulska)
a to dziękuję za podpowiedź, popytam w Kielcach
życzę owocnych poszukiwań :-)
pozdrowienia
Teresa Mikulska

6 lata 10 miesiąc temu #4859 przez worwag (Sławomir Worwąg)

6 lata 10 miesiąc temu #4867 przez wwincz (Wacław Winczakiewicz)
Może nie odkrywam dla uczestników tej dyskusji Ameryki, ale należy pamiętać, że przez wieki był nietypowy związek Staromieścia i Lelowa: dwa kościoły, ale w zasadzie jedna parafia. W bliższych nam czasach proboszcz był w Lelowie, a w Staromieściu podległy mu wikariusz. Nie wiadomo czy zawsze tak było. Dopiero w 1898r „wyodrębniono samoistną parafię Lelów”. Polecam lekturę ks. Jan Wiśniewski "Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w powiecie włoszczowskim" (1932), Jest tam bardzo dużo informacji o tych parafiach. Nie znalazłem informacji, czy prowadzono odrębne księgi metrykalne dla obu parafii, czy też jedne wspólne. Stąd zasadnym wydaje się wniosek, że należałoby sprawdzić czy w zbiorach ksiąg z Lelowa w AD w Kielcach nie ma również Staromieścia.
Pozdrawiam
Wacław Winczakiewicz

6 lata 9 miesiąc temu #5033 przez Kornelia (Kornelia Major)
Witaj Jacku.

Staromieścia brak. Jest trochę Lelowa tzn. to co zindeksowałam 2 lata temu i jest w genetece.
Dnia 12.01.2012 w A.D. Kielce sfotografowałam następne księgi z Lelowa tj. urodzenia 1813 - 1864 i śluby 1826- 1858
I to jest wszystko czym dysponują Archiwa w Kielcach.
Zdjęcia po obróbce będa przekazane do indeksowania.

Pozdrawiam, Kornelia Major

5 lata 3 tygodni temu #11070 przez comes (Maciej Szecówka)
Pani Kornelio,
trafiłem dopiero teraz na starą dyskusję nt. parafii Staromieście i chciałbym się dowiedzieć czy od tego czasu coś nowego w poszukiwaniach metryk z tej parafii się zmieniło na lepsze. Poszukuję mianowicie aktu urodzenia Tekli zd. Hebda (ur. ok. 1851 w Zbyczycach, o. Wincenty, m. Franciszka) oraz aktu jej II ślubu (I był z Janem Nowakowskim) z Janem Szecówką (wdowcem) z lat sprzed 1881 (w marcu 1881 urodziło się pierwsze dziecko z tego małżeństwa).
Jako I ciekawostkę podam, że Jan Szecówka w II poł. XIX w. był właścicielem wsi Biskupice k. Olsztyna (tego k. Częstochowy) oraz wójtem Gminy Olsztyn.
II ciekawostka dot. bardzo daleko posuniętej zmianie brzmienia nazwiska Hebda, na 2. znane mi inne formy - Kiebdój i Kiebduj, będące najprawdopodobniej wynikiem złego odczytania metryk zapisanych cyrilicą (podobieństwo zapisu wielkich liter H i K zrobiło z Hebdy -Kiebdę, z Hiebduj zrobiło się Kiebdu(ó)j – fonetycznie b. podobnych do siebie i powstało zupełnie nowe nazwisko).
Nazwisko Kiebdój figuruje na płycie nagrobnej Tekli (w aktach urodzenia dzieci występuje nazwisko Hedba, Hiebduj) i Jana na cmentarzu w Choroniu k. Poraja.
Pozdrawiam serdecznie i oczekuję na jakieś wieści w ww. sprawie.
Maciej Szecówka

5 lata 3 tygodni temu #11075 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Witaj!

Podobno Staromieście jest zdigitalizowane, ale brak indeksów.
Miałem robić te indeksy, ale ciągle czekam na materiał wyjściowy.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
The following user(s) said Thank You: jkow (Piotr Słabosz)

4 lata 3 miesiąc temu #14837 przez jkow (Piotr Słabosz)
Witam!!
Właśnie skończyłem indeksować i przesłałem Administratorowi śluby parafii w Staromieściu za okres 1869-1913. Lata 1869-1872 spisaliśmy niezależnie z Panem Jackiem Tomczykiem dzięki czemu można zweryfikować polskie nazwiska zapisane po rosyjsku.
Niestety księgi parafii w Staromieściu są bardzo niekompletne. Jak wspomniano w tym wątku l. 1869-72 są w AP w Kielcach (wcześniej były w filii jędrzejowskiej), roczniki po 1873 dostępne są w archiwum częstochowskim. Dodam, że w parafii są księgi chrztów 1826-1831, 1832-1839, 1840-1851, 1862-1868, 1869-87, 1888-1895, 1895-1904. Księga 1852-1861 nie zachowała się, podobnie jak żadna księga ślubów, która obejmowałaby lata przed 1869 r.

Wspomniana przez Pana Wacława Winczakiewicza książka ks. Jan Wiśniewskiego "Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w powiecie włoszczowskim" jest dostępna w formacie djvu pod adresem:

dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/doccontent?id=2641&dirids=1

Polecam, pozdrawiam
Piotr
The following user(s) said Thank You: jacek (Jacek Tomczyk)

4 lata 3 miesiąc temu #14850 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Panie Piotrze, dziękuje.

Sam jestem ciekaw ile nazwisk źle odczytałem.
Przyzna Pan, że ówczesny skryba nie przykładał się
do swojej pracy.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
The following user(s) said Thank You: jkow (Piotr Słabosz)

4 lata 3 miesiąc temu - 4 lata 3 miesiąc temu #14852 przez jkow (Piotr Słabosz)
Witam Panie Jacku!!
Odczytanie ówczesnego skryby poszło nam zupełnie dobrze. Zauważyłem zaledwie kilka rozbieżności. Ja największy problem miałem z latami 1873-84, które dostępne są „tylko” na mikrofilmach a to utrudnia ich odczytanie. Na szczęście roczniki kolejne spisałem z ksiąg. No i można już w archiwum robić zdjęcia.
A ponieważ plik, który przesłałem Administratorowi będzie dostępny za kilka dni na stronie TGZCz prześlę Panu indeks Staromieścia na adres mailowy.
Przy okazji chcę pogratulować Panu Szymonowi bardzo dobrej pracy. Wspaniała strona!!!
Pozdrawiam
Piotr Słabosz

4 lata 3 miesiąc temu #14859 przez Kornelia (Kornelia Major)
Witam Jacku.
Dziękuję za zindeksowanie ksiąg metrykalnych ze Staromiescia. Tak intensywnie zajęta jestem fotografowaniem ksiąg matrykalnych ,że nawet nie zauważyłam,że juz to zrobiłes.
Teraz będę czekać na sfotografowanie ksiąg z Częstochowy.
Pozdrawiam ,
Kornelia Major

4 lata 3 miesiąc temu #14860 przez Kornelia (Kornelia Major)

Kornelia Major napisał: Witam Jacku.
Dziękuję za zindeksowanie ksiąg metrykalnych ze Staromiescia. Tak intensywnie zajęta jestem fotografowaniem ksiąg metrykalnych ,że nawet nie zauważyłam,że juz to zrobiłes.
Teraz będę czekać na sfotografowanie ksiąg z Częstochowy.
Pozdrawiam ,
Kornelia Major

4 lata 2 miesiąc temu #14970 przez mariazgora (Maria Mroczek)
Ja jestem zainteresowana aktami zgonów z Lelowa, z przełomu wieków XIX i XX. Przeczytałam wpisy na tym wątku i nikt o nich nie wspomina, ale może jednak ktoś coś wie o ich losie.
Wiem z przekazów rodzinnych że rodzina mojego dziadka Bolesława Stawińskiego ur.1882 r. w w/w okresie przeniosła się z Warszawy do Lelowa.
Nie wiem w jakim składzie tam się znaleźli, ale aktów zgonu rodziców mojego dziadka, czyli moich pradziadków Jana Stawińskiego i Marianny ze Smarzyńskich nie znajduję w Warszawie, to podejrzewam że też wyjechali do Lelowa i tam zmarli, raczej na początku XX w., ale niewykluczone że już w ostatnich latach XIX w.
Ich córka, a siostra mojego dziadka, Leokadia wyszła za mąż w Lelowie za młynarza Słomskiego, to być może mieszkali z nią.
Los dziadka Bolesława jest mi znany, więc jego akt nie szukam w Lelowie.
Będę wdzięczna za informację o aktach zgonu z Lelowa.
Maria

4 lata 2 miesiąc temu #14971 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Akta z Lelowa do 1912 roku są w AP Częstochowa.

baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradziad.php?l...u_id=0&search=szukaj

Nie widziałem ich w sieci.
To graniczna parafia, leży już w Diecezji Kieleckiej.
O młynarzach z tamtych terenów wie sporo Kornelia Major.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
The following user(s) said Thank You: mariazgora (Maria Mroczek)

4 lata 2 miesiąc temu #14972 przez mariazgora (Maria Mroczek)
Panie Jacku, dziękuję bardzo za informację i wskazówki.

Szkoda tylko że nie ma dostępu do tych akt w sieci.
Ale poczekam, może kiedyś będą :)
Jakoś nie bardzo wiem jak to zrobić inaczej.

Panią Kornelię poproszę o wiadomości o młynarzach Słomskich.
Chociaż powinnam pojechać do Lelowa i zapytać o nich mieszkającą tam rodzinę:)
Trudno mi jednak tam się wybrać, ze względu na dużą odległość z Zielonej Góry gdzie mieszkam. Ale planuję taką wycieczkę w tamte okolice, tyle że dopiero w przyszłym roku. W tym roku tylko na krótko do Kochanowic na początku września.

Serdecznie pozdrawiam.
Maria

Czas generowania strony: 0.846 s.