Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.

Więcej
4 lata 2 tygodni temu #39405 przez Karolina Siewierska-Paulewicz
Replied by Karolina Siewierska-Paulewicz on topic Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.
Dziękuję bardzo.
Taki mam zamiar, choć kilka lat wstecz dużo osób pisało, że są nie do dostania. 
Martwię się, że po prostu ślad moich głównych poszukiwań się tutaj urwie.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 9 miesiąc temu - 3 lata 9 miesiąc temu #40432 przez Jacek Sierpiński
Replied by Jacek Sierpiński on topic Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.
Dzień dobry,

w swoich poszukiwaniach dotarłem do luki, którą być może dałoby się zapełnić przeglądając następujące dokumenty:

1) ze Staromieścia:
akty zgonu 1878-1879
akty zgonu 1852-1868
akty ślubu 1854-1858
ew. akty urodzeń 1850-1854

2) z Drochlina:
akty urodzeń 1850-1862
akty ślubu 1854-1858
akty zgonu 1873-1879

3) z Lelowa:
akty ślubu 1854-1858
akty zgonu 1873-1879

Czy ktoś ma może skany dokumentów z tych lat? Jeżeli nie, to gdzie mógłbym ich szukać?
Ostatnia3 lata 9 miesiąc temu edycja: Jacek Sierpiński od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 3 miesiąc temu #41409 przez Iwona Lewalska
Replied by Iwona Lewalska on topic Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.
Dzień dobry
Czy są gdzieś dostępne metryki ze Staromieścia z przed 1869 roku. Chętnie podejmę się indeksowania, przy okazji szukania przodków. A co z latami po 1911 roku (do 1911 są na szukajwarchiwach).
Szukam mojego prapra dziadka Piotra Pompkę i jego żony Marianny Kundas (Kondas). Ich syna, mojego pradziadka ur. w 1885 w Dzibicach (obecnie parafia Sokolniki) roku znalazłam i na tym się kończy..nic wcześniej. Ze strony jego żony, Anieli Kucharek (par. Irządze)  dotarłam daleko.
Ale Parafia Staromieście jest dla mnie czarną dziurą... :-(
Ma ktoś jakąś radę?
Pozdrawiam serdecznie Iwona

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 3 miesiąc temu #41442 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.
Według książki Zygmunta Zaborskiego w kościele parafialnym w Staromieściu powinny znajdować się księgi metrykalne sprzed 1869 r. W roku 1988 pokazano mu: 10 ksiąg z aktami urodzonych i ochrzczonych (1826 - 1851, 1862 - 1919, 1933 - 1945), 4 z aktami zaślubionych (1890 - 1925, 1946 - 1966), 3 z aktami zmarłych (1836 - 1848, 1914 - 1969). Razem 17 ksiąg (Zygmunt Zaborski, Z dziejów parafii Lelów i Staromieście, Częstochowa 1998, s. 287). Pisałem o tym samym w tym wątku na stronie 2.
Z powyższego wynika, że o ile nie odnalazły się gdzieś księgi metrykalne z innych lat, to w kręgu naszego zainteresowania byłyby księgi urodzonych i ochrzczonych z lat 1826 - 1851 i 1862 - 1868 oraz księgi zmarłych 1836 - 1848. Księgi zaślubionych są dopiero od 1890, co nie ma dla nas znaczenia, bo i tak są w Archiwum Państwowym w Częstochowie. Jak widać księgi z parafii Staromieście są bardzo przetrzebione, nawet z XX wieku. Jest wiele braków. Być może coś się jeszcze odnalazło od 1988 r., ale może być i tak że jest jeszcze mniej, bo w międzyczasie jakieś księgi zniknęły. W Archiwum Diecezji Kieleckiej pod które podlega Staromieście nie ma żadnych ksiąg metrykalnych z tej parafii. Czyli o udostępnienie ksiąg metrykalnych z parafii Staromieście można prosić tylko tamtejszego proboszcza. Ksiądz ten jednakże nie chce ich nikomu udostępniać, no chyba że coś się zmieniło.
Jak widzę to na stronie szukajwarchiwach są skany ze Staromieścia do roku 1911 włącznie. Ale w archiwum państwowym w Częstochowie są już księgi od 1912 do 1916 r. włącznie tylko ich jeszcze nie zeskanowano. Czyli aby uzyskać do nich wgląd to należałoby się udać bezpośrednio do archiwum. Być może archiwum ma już księgi z lat 1917 - 1919 tylko nie zostały one wpisane do bazy.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 3 miesiąc temu #41449 przez Iwona Lewalska
Replied by Iwona Lewalska on topic Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.
Bardzo dziękuję podsumowującą odpowiedź :-) Nie pozostaje nic innego, jak wybrać się do Częstochowy i nekać księdza w Staromieściu :-)
Ktoś pisał, że sfotografował trochę Staromieścia, także miałam nadzieję, że znajdę coś poza "szukaj w archiwach"
Mam jakies 500 km z "nadmorza", także  musze poczekać na lepsze czasy..
Dziękuję bardzo i dużo zdrowia Wszystkim życzę

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 2 miesiąc temu #41732 przez Adam Białas
Replied by Adam Białas on topic Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia.
Rozumiem, że te nieszczęsne księgi sprzed 1869 ze Staromieścia dalej pozostają do zbawienia niepotrzebne? Czy może jednak jest jakaś nadzieja, że zostaną przekazane dalej, albo że komuś wreszcie uda się do nich zbliżyć?

W którym roku Hucisko zostało odłączone na korzyść Złotego Potoku i na jak długo tam zostało?

Rozumiem, że parafia ze Staromieścia nie załapała się do spisu ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1791?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie