Bigielmajerowie- koloniści przybyli do Przystajni-skąd?

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu #6011 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: Bigielmajerowie- koloniści przybyli do Przystajni-skąd?
Zatem jeśli w dokumencie Szląsk to Szląsk i basta.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu - 11 lata 11 miesiąc temu #6012 przez Robert Kunert
Pani Ewo

nie znam niestety rosyjskiego

ale zaciekawiła mnie swoim postem w kilku aspektach.

- Bigielmajer to przez pewien czas mój sąsiad gdy mieszkałem jeszcze w Przystajni


- wśród moi przodków mam takich którzy zamieszkali w Przystajni, dokładniej w Bujakach Przystajńskich - to okolica skrzyżowania ulicy częstochowskiej i Bagna lub Widawa, gdzie obecnie zamieszkuje Bigielmajer

w tym miejscu zamieszkiwali też koloniści :

- Ruprecht - urodzony w Świdnicy kowal (jego dzieci rodziły się w okolicach Lubszy pod Brzegiem a to już blisko do Schurgast)

-Goldman z okolic Namysłowa

- Hein tkacz pochodzący ze Śląska Opawskiego

- Kunert pochodzący z Heidau (4 miejscowości o tej nazwie, pod Oławą, pod Nysą, pod Świdnicą i pod Legnicą)

Dzieci Kunerta MOGŁY URODZIĆ SIĘ POD NAMYSŁOWEM. (wytypowałem 5 takich miejsc gdzie pojawiają się dwie miejscowości blisko siebie jako miejsca urodzenia Augusta i Karoliny, Nowy Dwór i Schönbrunn - jest wśród nich Namysłów
Inne ośrodki to Świdnica, Strzelin, Głubczyce i Ziemia Lubliniecka z ośrodkiem ewangelickim w Piasku

przeglądając akta urodzeń parafii ewangelickiej w Wieluniu i Czarnym Lesie spotykałem akty z Przystajni gdzie jako miejsce urodzenia pojawiał się też Głogów a to już blisko Kostrzynia

mogę w wolnej chwili przejrzeć akta z Wielunia i Czarnego Lasu. Nie jest ich dużo więc robiłem foto tym z Przystajni.

Czy przeglądała Pani indeksy parafii Przystajń? mam fotki 1839-1872

Robert

Robert Kunert
Ostatnia11 lata 11 miesiąc temu edycja: Robert Kunert od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu #6013 przez Ewa Nowak
Panie Robercie,
Hamela, Wajsprych to osoby występujące jako świadkowie, chrzestni. Szczególnie Wajsprych często występuje jako chrzestny u dzieci Bigielmajerów. Pewnie mieszkali gdzieś po sąsiedzku, koloniści lokowali się gdzieś razem. Nic mi nie wiadomo, że to rodzina ( pewnie na razie).
" Mój" Włodarski w Przystajni gdzieś od 1828 . Pochodzi z Piotrkowa, chociaż w akcie urodzenia z Piotrkowa występował jako Włodarczyk.
Ten Pana sąsiad B. jak ma na imię? Na Bagnach mieszkał w młodości mój tata.
Co do fotek chętnie przejrzę szczególnie te najstarsze do 1849. Zresztą ciągle wracam do tych samych lat, bo coś nowego wychodzi i znów pędzę do archiwum, żeby coś sprawdzić. Wygodnie byłoby mieć u siebie :)
Odnośnie Wielunia i Czarnego Lasu, to żadna nitka mnie tam nie zaprowadziła, ale kto wie....
Pozdrawiam
Ewa

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu - 11 lata 11 miesiąc temu #6033 przez Robert Kunert
Witam

sprawdziłem parafie ewangelickie w Wieluniu i Czarnym Lesie i Bigielmajerów brak :)

Też coś dołożę od siebie.

Proszę spojrzeć na mapę np. na stronie kartenmeister.com

Trzy osiadłe rodziny które zamieszkały w tym samym miejscu w Przystajni.

- Ruprecht - jego syn urodził się w Lubszy pod Brzegiem
- Kunert - jego dzieci rodzą się w Nowym Folwarku (lub Dworze) i Schönbrunn a to obecnie Smarchowice pod Namysłowem
- Bigielmajerowie z Opolszczyzny

Gdy Pani spojrzy na mapę okaże się że leżą wszystkie blisko siebie - Lubsza, Nowy Folwark, Smarchowice.

Mój Kunert podpisał akt dzierżawy z Paciorkowskim w Przystajni 25 lutego 1845r.

Robert Kunert
Ostatnia11 lata 11 miesiąc temu edycja: Robert Kunert od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu #6059 przez Ewa Nowak
Dzwoniłam do AP w Opolu, będę zamawiać mikrofilmy. Zobaczymy co znajdę :)
Panie Robercie, gdzie Pan znalazł taki akt dzierżawy?
Przypuszczam,że Bigielmajerowie pojawili się w Przystajni mniej więcej w tym samym okresie tj ok. 1840 roku.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 11 miesiąc temu #6062 przez Robert Kunert
W akcie ślubu z 1862r. znalazłem informację o spisaniu umowy przedślubnej. W umowie przedślubnej opisano szczegółowo umowę z 1845r

Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie