Bigielmajerowie- koloniści przybyli do Przystajni-skąd?

Więcej
11 lata 10 miesiąc temu #6218 przez Ewa Nowak
Witam,
Skorogoszcz okazała się strzałem w dziesiątkę.
Jeszcze raz dziękuję.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #19599 przez Aleksander Gabriel
Replied by Aleksander Gabriel on topic Bigielmajerowie- koloniści przybyli do Przystajni-skąd?
Czy posiadają państwo jakieś informacje skąd mogli pochodzić Wajsprychowie? Oraz czy mają państwo jakieś informacje czy nazwisko Gabriel mogło przybyć też z kolonistami? Pozdrawiam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu - 8 lata 9 miesiąc temu #19607 przez Elżbieta Kowalska
Replied by Elżbieta Kowalska on topic Bigielmajerowie- koloniści przybyli do Przystajni-skąd?
Dzień dobry Państwu, dorzucam "swoich" kolonistów z Opolszczyzny - Psykałów z Popielowa. Przybyli do Przystajni w ok. 1850 roku. Paweł Psykała zgłasza zgon Salomei Kunert - Panie Robercie - w akcie nr 60/1886 Przystajń. Bigielmajerów mam w drzewie. Bigielmajerówna wyszła na mąż za Franciszka Oparczyka z Przystajni - brata mojej babci. Na tzw. niepoświęconej części cmentarza w Przystajni jest już znikający grób Bigielmajera, który zginął śmiercią tragiczną. Mam zdjęcie metalowej tabliczki.
Ostatnia8 lata 9 miesiąc temu edycja: Elżbieta Kowalska od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu - 8 lata 9 miesiąc temu #19823 przez Robert Kunert
Istotnie Gabriel pojawia się jako rodzina przybyła z Opolskiego a w dalszej perspektywie nawet z Czech jeśli jeszcze dobrze pamiętam. Sprawdzałem kiedyś wątek Teresy Kunert która była żoną Gabriela. Nie znalazłem powiązania z moimi Kunertami. Była dwukrotnie żonata z kolonistami. Nie pamiętam którym w kolejności był Gabriel. Akta są dostępne pewnie poprzez nasz portal. To była księga repultarz z której nie wszystkie dane przepisano do ksiąg. Pozna Pan od razu te bazgroły :)

Ja swoich Kunertów ostatecznie zlokalizowałem pod Namysłowem, parafia ewangelicka Miodary. Byłem tam. Przykry widok. Cmentarz zarośnięty po pas, po kościele ani śladu. Mieszkali w tej parafii w latach 1825-1845. Wcześniej w Haidau, powiat Oława. Byli kowalami. Tam w Haidau (Gać) przy kościele pewnie pochowani najstarsi znani mi Kunertowie.

Odległości pomiędzy miejscowościami okazują się mniejsze niż na mapie :) Lubsza z której przybył mój Ruprecht to zaledwie kilka minut samochodem od Miodar. Wszyscy przybywali w podobnym okresie.

Wajsprych mógł pochodzić również z tych terenów. Jak już pisałem często świadkował Kunertom. Nawet jeśli nie byli rodziną lub ziomkami :) to łączyła ich wspólnota języka :)

Podejrzewałem Miodary ale nie znalazłem nic w aktach które przetrwały. Przez przypadek znalazłem odpis aktu urodzenia siostry mojego przodka w Czarnym Lesie w aktach małżeństw.

Robert Kunert
Ostatnia8 lata 9 miesiąc temu edycja: Robert Kunert od.
The following user(s) said Thank You: Aleksander Gabriel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #19999 przez Robert Kunert
25.02.1845 August Weisbrich dzierżawi 15 mórg gruntu od Paciorkowskiego w Przystajni, w akcie zapisane zamieszkały i miejsce sobie tu obierający w Przystajni. Mógł przybyć trochę wcześniej, tego dnia umowę podpisywał tez mój Anton ale on ma wpisane zamieszkały Nowy Dwór .

Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #20181 przez Aleksander Gabriel
Replied by Aleksander Gabriel on topic Bigielmajerowie- koloniści przybyli do Przystajni-skąd?
Bardzo dziękuje za informacje :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie