Miejscowość Błaszczyki, poszukiwania genealogiczne przodków

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #19847 przez J K R

Andrzej Rogóyski napisał: A dębu niestety nie widziałem, nigdy tam nie byłem, ale wyobrażam sobie jak jest wspaniały.
Pozdrawiam
Andrzej R.


Witam.

Proszę spojrzeć na mapę (obecny wygląd -wrzesień 2013 r., "z lotu ptaka" tak obecnie wyglądają Błaszczyki".
www.google.pl/maps/search/b%C5%82aszczyk...9,489m/data=!3m1!1e3

Dąb jest widoczny na środku zdjęcia jako samotnie rosnący, po lewej stronie widoczna jest parafia i kościół. Wszystko może sobie sam Pan pooglądać ja pokazałem jedynie, gdzie no i może jak to można zobaczyć.
www.google.pl/maps/@50.790438,18.930693,...w!2e0!7i13312!8i6656

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #19852 przez Andrzej Rogóyski
Dziękuję Pani Ago, dużo się od Pani uczę, rzeczywiście znalazłem i Janinę i Henrykę. Nie wiedziałem, że można także szukać poprzez wybranie parafii.
W zapisach metrykalnych rzeczywiście bywa sporo błędów, nie tylko w przekręcanych nazwiskach, do czego - szczególnie w przypadku mojego - zdążyłem już przywyknąć. Gorzej gdy np. w akcie zgonu podane inne miejsce urodzenia, niż rzeczywiste. Przypadkiem tylko udało mi się znaleźć metrykę urodzenia w zupełnie innej parafii.
A zdjęcie dębu oglądałem, dziękuję JKR za wskazówki jak to znaleźć. W kondycji jest już dość kiepskiej - widać te wieki na nim...
Pozdrawiam
Andrzej Rogóyski
The following user(s) said Thank You: Agnieszka Filipek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #19857 przez GRZEGORZ BORECKI
Witam Panie Andrzeju,

z zaciekawieniem czytam całą "historię" powstającą tu na gorąco. Chociaż genealogicznie z Błaszczykami wiąże mnie niewiele mieszkam tu od 20 lat. Do wspomnianego dębu znajdującego się za kościołem mam 3 minuty piechotką ;-)

co do samego miejsca - na przeciwko kościoła są szczere pola uprawne ... i co w tym najpiękniejsze wśród tych pól mały zagajnik do którego prowadzi ścieżka szeroka może na 1,5 metra. Proszę sobie wyobrazić zaorane pola i wycinek ziemi (jak na moje oko 10x15 metrów) wyjęty jak z bajki, porośnięty starymi, wysokimi drzewami ... z tego co opowiadał mi tata to pozostałość po jakimś folwarku.

mogę zrobić jakieś zdjęcia jeśli Pan zechce

pozdrawiam
Grzegorz rocznik 82
The following user(s) said Thank You: Agnieszka Filipek, Andrzej Rogóyski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #19858 przez Agnieszka Filipek
Oj. Coś czuję, że chyba zrobimy jakiś Błaszczykowski zjazd. :) Ja w Błaszczykach nie mieszkam, ale mam tam niewielki domek, w którym spędzałam wakacje odkąd pamiętam. Do dębu mam trochę dalej... jakieś 10 minut :) Błaszczyki są magiczne... taka kraina dzieciństwa... A dąb odkąd pamiętam jest po prostu pusty w środku. Co roku robimy zakłady, czy wiosną puści zielone listki i co roku puszcza. Szkoda, że nie jest w jakiś sposób konserwowany...

Pozdrawiam serdecznie wszystkich sympatyków Błaszczyków, a zdjęcia panie Grzegorzu proszę zamieścić koniecznie!

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #19865 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Miejscowość Błaszczyki, poszukiwania genealogiczne przodków
Folwark Błaszczyki wchodził w skład dóbr Wręczyca Wielka:
Dobra ziemskie Wręczyca Wielka do której należą sołectwo, folwark i młyn Wręczyca Wielka, folwark Kopskie, kolonie: Długi Kąt, Kopiec Borowy, Borowe. Sołectwo, folwark i młyn Grodzisko, Pierzchno litera B, folwark Błaszczyki, wsie: Piaszczyki, Wyrazów, Blachownia, Trzepizury, grunty w uwłaszczonych wsiach Borowe, Wręczyca, Brzózka, Wyrazów, osada fabryczna Blachownia, karczma we wsi Wyrazów, karczma we wsi Trzepizury, osady leśne: „Borowa” „Wilczy Dół”, dwie osady młynarskie na folwarku Kopskie.
W okresie I RP właścicielem dóbr był klasztor OO Paulinów na Jasnej Górze. W 1796 r. nastąpiła konfiskata przez Prusaków dóbr ziemskich posiadanych przez kościół.
29 marca 1797 r. król pruski Fryderyk Wilhelm II nadaje wyżej wymienione dobra (wraz z dobrami Ostrowy, Kocin i Kłobuck) Chrystianowi Henrykowi Kurcyuszowi hr. Haugwitz (1752 - 1832).
23 stycznia 1833 r. na mocy postępowania spadkowego po poprzednim właścicielu, nowym zostaje jego syn, Paweł hr. Haugwitz.
Benedykt Lemański nabył te dobra od Pawła hr. Haugwitza 15 stycznia 1833 r. za 480.000 zł. Paweł hr. Haugwitz sprzedał dobra nie czekając nawet na zakończenie postępowania spadkowego, a jedynie okazując testament ojca sporządzony w dniu 31 stycznia 1820 r.
Edward Lemański nabył dobra od swego ojca Benedykta Lemańskiego 4 / 16 grudnia 1851 r. za 750.000 zł.
Edward Lemański został zamordowany przez powstańców w marcu 1863 r. Po jego śmierci na mocy regulacji spadku z dnia 17 / 29 stycznia 1864 r. dobra przejęło jego rodzeństwo: 1.Ludwik Lemański, 2.Karolina z Lemańskich Stojowska - żona Hipolita Stojowskiego, 3.Marianna z Lemańskich Steinkeller, 4.Kamilla z Lemańskich - żona barona Karola de Maltzan, 5.Wiktor Lemański.
5 / 17 maja 1865 r. dobra od poprzednich właścicieli nabył Guido Henckel von Donnersmarck za 850.000 zł.
Car Rosji Aleksander III Romanow nabył dobra od Guido Henckel von Donnersmarcka 23 marca / 4 kwietnia 1891 r. za 1.700.000 rubli.
Na mocy Najwyższego Ukazu z dnia 3 czerwca 1899 r. dobra te nadał car Mikołaj II swemu bratu wielkiemu księciu Michałowi Aleksandrowiczowi.
Ostatnim właścicielem stało się Państwo Polskie na zasadzie ustawy z 15 kwietnia 1921 r. o ratyfikacji traktatu pokoju między Polską, a Rosją i Ukrainą podpisanego w Rydze w dniu 18 marca 1921 r. oraz zgodnie z art. 12 tegoż traktatu.
Folwarki należące do wyżej wymienionych dóbr w okresie międzywojennym były przez władze państwowe wydzierżawiane, a później parcelowane. Nie inaczej było z folwarkiem Błaszczyki. 13 czerwca 1930 r. przekazano folwark państwowy Błaszczyki dyrekcji lasów państwowych na likwidację serwitutów leśnych. Powierzchnia ogólna: 61.7739 ha, w tym gruntów ornych 60.5998 ha i pod drogami 1.1741 ha. Folwark użytkowali w tym czasie drobni dzierżawcy z pełnomocnikami Ignacym Chalińskim i Ignacym Błaszczykiem z rocznym czynszem dzierżawnym 36 kwintali żyta.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Agnieszka Filipek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #19872 przez Agnieszka Filipek
Panie Krzysztofie dziękuję, nie ukrywam, że miałam nadzieję, że się Pan odezwie w tym wątku. :)

Pozdrawiam, Aga

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie