Środula

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu - 8 lata 2 miesiąc temu #23865 przez Magdalena Rutkowska
Replied by Magdalena Rutkowska on topic Środula
Teraz już wszystko rozumiem.
Sławków należy do Diecezji Sosnowieckiej wg poniższej mapy .
www.diecezja.sosnowiec.pl/diecezja/mapa-diecezji
Napiszę list do parafii w Sławkowie i to jest chyba najlepsza podpowiedź. dziękuje , pozdrawiam
Doczytałam że
ARCHIWUM SOSNOWIECKIE JEST W TRAKCIE ORGANIZACJI
ARCHIWUM NIE PRZYJMUJE INTERESANTÓW I OBECNIE NIE PROWADZI DZIAŁALNOŚCI NAUKOWO-KULTURALNEJ

ruta55
Ostatnia8 lata 2 miesiąc temu edycja: Magdalena Rutkowska od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24098 przez Jolanta Sikora
Replied by Jolanta Sikora on topic Środula
A rok urodzenia Dziadka ?.Może wiesz coś więcej o Pradziadkach. Gdzie się urodzili, gdzie brali ślub. Bardzo często w akcie urodzenia ,są przypisy: o ślubie lub zgonie.

Jolanta

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu - 8 lata 1 miesiąc temu #24106 przez Magdalena Rutkowska
Replied by Magdalena Rutkowska on topic Środula
Pani Jolanto znalazłam w USC Sosnowiec akt zgonu prababci Agnieszki Puta z domu Musialik - rok 1915 - przysłano mi ksero. Wynika z tego aktu że jeszcze żył. Natomiast aktu pradziadka nie ma ani w USC Sosnowie ani USC Będzin. Wysłałam jeszcze email do USC w Dąbrowie. Więcej pomysłów nie mam. Mój dziadek ur się w 1897 - Warpie. Pradziadkowie brali ślub w Będzinie w 1890. Niestety aktu urodzenia pradziadka nie posiadam bo jest w AP w Krakowie lub w Biórkowie w parafii. Pisałam prośbę na forum o odczytanie z AP Kraków ale bez odzewu chyba muszę sama napisać. Ksiądz w Biórkowie też nie odpowiedział. Pozdrawiam Magdalena

ruta55
Ostatnia8 lata 1 miesiąc temu edycja: Magdalena Rutkowska od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24109 przez Urszula Rosolińska-Ratman
Replied by Urszula Rosolińska-Ratman on topic Środula
Pani Magdo,
W sprawie aktu urodzenia pradziadka może Pani zlecić kwerendę w AP Kraków. Z aktu ślubu pradziadków ma Pani informacje o rodzicach pradziadka i orientacyjnie rok jego urodzenia. Zlecając kwerendę proponuję powiększyć zakres dat o plus / minus jeden rok. Proszę pamiętać, że na zamówieniu musi Pani podać swoje dane personalne i adres zamieszkania - takie są wymogi archiwów.
Jest szansa, że przy akcie urodzenia może być adnotacja o jego śmierci - ale tylko szansa.
Analizując okres, w którym nastąpiła śmierć pradziadka ( 1915 - 1922 ) może mieć Pani problem z odszukaniem jego aktu zgonu:
1/ mógł być powołany do wojska ( choć w 1915 miał co najmniej 45 lat )
2/ mógł brać udział w powstaniach śląskich
- a zatem w obu przypadkach mógł zginąć w walce - tu można spróbować dotrzeć do spisów poległych, które mogą być niekompletne
3/ mógł też razem z synem, czyli Pani dziadkiem, opuścić Sosnowiec i umrzeć w Wielkopolsce przed ślubem syna, nawet bardzo krótko przed datą ślubu.
W razie braku informacji o zgonie przy akcie chrztu pradziadka proponuję zacząć poszukiwania od wariantu wielkopolskiego.
Pozdrawiam, Urszula Ratman

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu - 8 lata 1 miesiąc temu #24111 przez Magdalena Rutkowska
Replied by Magdalena Rutkowska on topic Środula
Do Wielkopolski dotarł dziadek na pewno sam, więc tu nie ma co szukać. Myślę że jednak zostaje AP w Krakowie; no chyba że będzie pozytywna odpowiedź z Dąbrowy. Pozdrawiam
Teraz sprawdziłam w roku 1915 mógł mieć 73 lata gdyż w akcie ślubu z 1890 roku jest podane 48 lat

ruta55
Ostatnia8 lata 1 miesiąc temu edycja: Magdalena Rutkowska od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24113 przez Urszula Rosolińska-Ratman
Replied by Urszula Rosolińska-Ratman on topic Środula
A więc wojsko wykluczone, powstania raczej też. Pozostają okoliczne miejscowości.
Może w przekazach rodzinnych zachowały się jakieś informacje o losach Pani dziadka z okresu 1915 - 1922 Jest prawdopodobne , że przynajmniej przez jakiś czas po śmierci prababci, mogli mieszkać razem.
Pozdrawiam, Urszula Ratman

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie