Środula

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24257 przez Urszula Rosolińska-Ratman
Replied by Urszula Rosolińska-Ratman on topic Środula
Pani Magdo,
Jak wspomniałam jakiś czas temu, akta metrykalne sprzed 1808 roku można odnaleźć tylko ( jeśli się zachowały ) w parafii lub archiwum diecezjalnym. Spora część zasobów kościelnych była sfilmowana przez Mormonów ( Familly search ). Jeśli się nie mylę to w XIX wieku Sosnowiec i okoliczne miasta ( wtedy jeszcze wsie ) podlegały diecezji kieleckiej. Nie wiem od kiedy przeszły do diecezji częstochowskiej. Dopiero od kilku lat należą do diecezji sosnowieckiej. Tak więc w zależności od roku w którym akta mogły być przekazywane do archiwów kościelnych ta sama parafia może znajdować się w różnych archiwach.
W katalogu mikrofilmów ksiąg metrykalnych diecezji częstochowskiej wydanym w 2008 roku nie ma parafii z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej ( i Gołonoga ), Sławkowa. Jest natomiast Czeladź do 1825 - tylko wersje łacińskie. Pozostaje zatem sprawdzić diecezję kielecką i poczekać na uruchomienie archiwum diecezji sosnowieckiej.
W sprawie aktu zgonu Ewy Musialik z d. Frydrych. Ponieważ Pani Jola nie odnalazła w Sławkowie śladu po Ewie i jej mężu jest w 100% pewne, że Ewa nie urodziła się w Sławkowie. Mogła tam tylko mieszkać przez jakiś czas. Akty zgonu są najmniej wiarygodnym źródłem informacji odnośnie przeszłości osoby zmarłej, zwłaszcza wtedy, gdy świadkami są osoby obce, nie najbliżsi krewni. I tu pomogłaby ( jeśli istnieje ) księga ludności stałej Sławkowa lub księga ludności niestałej z lat w których Ewa tam mieszkała. W takiej księdze są dane dotyczące daty i miejsca urodzenia, imiona rodziców, a nawet miejscowość skąd przyszła. Te księgi ( jeśli istnieją ) mogą być w AP w Katowicach, ale równie dobrze w Kielcach lub Krakowie - to musiałaby Pani sprawdzić w zasobach archiwów państwowych.
Proszę też wziąć pod uwagę, że miejsce urodzenia Ewy może być bardziej odległe niż okoliczne parafie - to spostrzeżenie na podstawie moich doświadczeń w poszukiwaniu przodków. Dlatego równolegle radziłabym szukać rodziny Frydrychów z uwzględnieniem wszelkich możliwych wariantów tego nazwiska. Jest to bardzo charakterystyczne nazwisko i radzę sprawdzać każdy ślad, na który Pani trafi. Może warto uwzględnić też księgi ewangelickie - ja wśród swoich przodków mam i ewangelika ( luteranin jak napisano w akcie ślubu ) i husytkę, którzy brali ślub w kościele katolickim.
Czy sprawdzała Pani zawartość portalu "metryki.genbaza.pl" ?
Urszula Ratman
The following user(s) said Thank You: Magdalena Rutkowska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24272 przez Magdalena Rutkowska
Replied by Magdalena Rutkowska on topic Środula
Dziękuję za wszystkie wskazówki.
Przyszła wiadomość z AP w Krakowie. Odszukano akt ur. Jakuba Puty - 1841 rok. Czekam na skan. Pozdrawiam serdecznie Magdalena Rutkowska

ruta55

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24306 przez Jolanta Sikora
Replied by Jolanta Sikora on topic Środula
Jeszcze jedna informacja związana z parafią Sławków. W roku 1798, dnia 06 listopada erygowano parafię Bolesław pw. św. Michała Archanioła. Tym samym, odeszło ze Sławkowa kilka wsi.
Jeśli Ewa Frydrych urodziła się w granicznym roku, metryka może być właśnie w parafii Bolesław .
W AP Katowice są rejestry alfabetyczne UMZ 1789-1809 ASC parafii Bolesław.

Jolanta
The following user(s) said Thank You: Magdalena Rutkowska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24377 przez Magdalena Rutkowska
Replied by Magdalena Rutkowska on topic Środula
Dziękuję za informację, spróbuję napisać.
Pozdrawiam

ruta55

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24785 przez Jolanta Sikora
Replied by Jolanta Sikora on topic Środula
Pani Magdaleno,
Mam dla Pani dobre wiadomości i wysyłam to co przy powtórnym rozczytywaniu odnalazłam.
- ur. Ewa Marianna Frydrychowicz 21.12.1796r. Villa Pustkowie Sławków par. Sławków, rodzice Grzegorz Frydrychowicz i Magdalena Tarnowska
- inne potomstwo Grzegorza Frydrychowicza i Magdaleny Tarnowskiej
1790 Sławków s. Piotr
1793 Pustkowie c. Teresa / †1794 10 m-cy.
1795 Sławków s.Mikołaj /†1795 10 dni
1788 Sławów s.Marcin / † 1794 6l.
- †1811-11-24 Sławków zgon Grzegorza Frydrychowicza l.50, mieszczanin, s. Błażeja i Anny z Woytachów .
Zapisy w księgach są wymieszane i nie zwróciłam na to uwagi przy pierwszym czytaniu.

Jolanta
The following user(s) said Thank You: Magdalena Rutkowska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24788 przez Magdalena Rutkowska
Replied by Magdalena Rutkowska on topic Środula
Pani Jolanto, bardzo, bardzo serdecznie dziękuję. Wczoraj układałam pismo do AP Katowice i jakoś nie mogłam się zabrać za wysłanie. Widocznie tak miało być. Pozdrawiam serdecznie Magdalena R.
Mam jeszcze pytanie jakie nazwisko powinnam wpisać Banaś czy Banasik-,, z Marianną Banasianką'', ,, córka Banasika'', ,, Marianna z Banasików'', ,, Marianna z Banasiów''- dotyczy tej samej osoby w różnych aktach.

ruta55

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie