Proszę o pomoc w odczytaniu nazw miejscowości

Więcej
10 miesiąc 4 tygodni temu #44993 przez Barbara Szwarcer
Replied by Barbara Szwarcer on topic Proszę o pomoc w odczytaniu nazw miejscowości
A może Wonorze (obecnie kujawsko-pomorskie). 
W Genetece jest zgon w 1911 Marianny Włodarczyk ale w innej miejscowości niż powyżej. Jeśli zna Pan imiona rodziców Marianny to proszę na wszelki wypadek sprawdzić. 
 

B. Szwarcer

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 miesiąc 4 tygodni temu #44994 przez Zbigniew Szlenk
Replied by Zbigniew Szlenk on topic Proszę o pomoc w odczytaniu nazw miejscowości
Nazwa miejscowości już w jakiś sposób przybliżona do tego co nasmarował pisarz. Rodzice Marianny, Franciszek i Rozalia zd. Strzelczyk, czyli to nie jest ta Marianna. Chociaż pomyłki i różne inne kwiatki w zapisach to normalna rzecz.
Pozdrawiam.
Zbigniew Szlenk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 miesiąc 4 tygodni temu #44995 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Proszę o pomoc w odczytaniu nazw miejscowości
Też męczę się od wczoraj z tą, chyba jakoś przekręconą nazwą niemiecką. Ja to odczytuję na dwa sposoby: albo Wandrzied, albo Wanfzied. Problem, że nie znajduję takich nazw na ówczesnych ani współczesnych mapach Niemiec. Najbliższe to Wandern na ziemi lubuskiej, albo Wanderziel w środkowych Niemczech. Możliwe, że ktoś podał księdzu przekręconą nazwę wsi, on coś innego usłyszał, a jeszcze inaczej zapisał. Wtóropis został skopiowany później inną ręką z pierwopisu.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 miesiąc 4 tygodni temu - 10 miesiąc 4 tygodni temu #44997 przez Zbigniew Szlenk
Replied by Zbigniew Szlenk on topic Proszę o pomoc w odczytaniu nazw miejscowości
Panie Rafale, dziękuje za zainteresowanie się problemem. Mam Pan oczywiście rację, że nazwa zapisana w księgach jest przekręcona. Kto popełnił błąd, nie da się ustalić. Cenne Pana wskazówki, na których się oparłem i troszkę „pokombinowałem” naprowadziły mnie na miejscowość Wanfried w Hesji. Nazwa jest „zbliżona” do zapisu w księgach. Co Pan o tym sądzi? Okolice Lipska i dalej to też były miejsca wyjazdowe „na roboty do Prus”.
Pani Barbaro, a jak jest Pani opinia, że to może być miejscowość Wanfried?
Pozdrawiam.
Zbigniew Szlenk
Ostatnia10 miesiąc 4 tygodni temu edycja: Zbigniew Szlenk od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 miesiąc 4 tygodni temu - 10 miesiąc 4 tygodni temu #44998 przez Barbara Szwarcer
Replied by Barbara Szwarcer on topic Proszę o pomoc w odczytaniu nazw miejscowości
I taka opcja jest możliwa. Ponieważ jednak zapis nazwy jest dziwny więc można to przyjąć jako trop ale nie pewnik.  Sprawdzić (o ile będzie taka możliwość)  trzeba jak najbardziej. Jeszcze sugerowałabym alegata do ślubu Józefa z jego drugą żoną. Może tam coś będzie.
I jeszcze z czysto kobiecego punktu widzenia. 
Nie wiem w jakim wieku były dzieci Marianny i  czy praca w takiej odległości była realna. Raczej bliżej domu. Ale to już gdybanie. 

B. Szwarcer
Ostatnia10 miesiąc 4 tygodni temu edycja: Barbara Szwarcer od.
The following user(s) said Thank You: Zbigniew Szlenk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 miesiąc 4 tygodni temu #45001 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Proszę o pomoc w odczytaniu nazw miejscowości
Zgadzam się z panią Barbarą. To mogło być także w Wielkopolsce albo na Śląsku.
The following user(s) said Thank You: Zbigniew Szlenk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie