Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905

Więcej
14 lata 5 miesiąc temu #1400 przez Marcin Fedoniuk
Replied by Marcin Fedoniuk on topic Odpowiedź:Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905
Mój pra dziadek też brał w niej udział. Tylko on był z Pińczowa k/Kielc. Z przekazów ustnych wiem, że płyneli ok 2 tygodni do Japonii statkami. Przeżyli tylko dlatego, że Rosjanie zobowiązali sie płacić w dolarach za każdego żywego jeńca. Nie wiem kiedy wrócił dokładnie z wojny, ale w maju 1906 brał ślub i miał już 30 lat. Więcej niestety nie wiem zmarł kiedy mój dzidek miał 7 lat.

Marcin

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 3 miesiąc temu - 14 lata 3 miesiąc temu #1609 przez Teresa Z.
W książce Andrzeja Zbierskiego "Udział Polaków w wojnie rosyjsko-japońskiej na morzu w latach 1904- 1905" wśród kilkudziesięciu not biograficznych Polaków znajduję tylko jedno nazwisko, jakie wymieniacie w tym wątku: Jakubowski (nie podane jednak imię). Cytuję - "Jakubowski,lejtnant od 6.V.1904 r., odznaczony: 15.XI.1904 r.Orderem św.Stanisława III kl.z mieczami i kokardą za służbę dozorowaną na torpedowcu "Strojnyj", ochronę wejścia do Port Artur i ostrzeliwanie nieprzyjacielskich pozycji, 12.XII.1905 r. Złotą szablą z napisem "za chrabrost" za udział
w działaniach przeciwko nieprzyjacielowi w Port Artur".
Czy ta notka dotyczy Jana Jakubowskiego pradziadka Michała?
Ostatnia14 lata 3 miesiąc temu edycja: Teresa Z. od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 3 miesiąc temu #1610 przez Michał Jakubowski
Replied by Michał Jakubowski on topic Odpowiedź:Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905
Ha, byłaby to wspaniała wiadomość, jednak realnie patrząc nie był to mój praszczur. Pra...dziadek Jan dożył lat 92 w doskonałej kondycji i nigdy nie wspominał o żadnych odznaczeniach - przynajmniej tyle wiem od rodziny, bo ja w chwili jego śmierci miałem 7 lat i pamiętam tylko niewysokiego sympatycznego staruszka.

Michał

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 3 miesiąc temu #1623 przez Michał Jakubowski
Replied by Michał Jakubowski on topic Odpowiedź:Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905
Dla zainteresowanych: w/w przez Koleżankę Teresę książkę (oraz inne o tematyce morskiej) można bez problemu nabyć w Centralnym Muzeum Morskim - osobiście lub wysyłkowo na stronie internetowej .

Michał

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 3 miesiąc temu #1624 przez Kazimierz Konopka
Replied by Kazimierz Konopka on topic Odpowiedź:Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905
Witam serdecznie

W Wikipedii jest spory artykuł poświęcony wojnie rosyjsko-japońskiej, a w jednym z jego rozdziałów wymieniono sporo nazwisk polskich oficerów, biorących udział w tej kampanii:

pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_rosyjsko-jap...zestnik.C3.B3w_wojny

W rosyjskiej wersji językowej (wybrać mutację językową po lewej stronie) jest jeszcze więcej informacji.

Ponadto, Rosjanie wydali wiele serii książek i broszur popularno-naukowych, bogato dokumentowanych i ilustrowanych, popularyzujących wojenną technikę morską i historię zmagań na morzu. Tytuły tych serii, które udało mi się namierzyć i skopiować do mojego komputera około 2 lata temu, podaję w polskiej transkrypcji (bo nie mam klawiatury z bukwami):

- "Morskaja kampanija",
- "Morskaja kołliekcija",
- "Bojewyje korabli mira",
- "Midiel' szpangout",
- "Stapiel'",
- "Eskadra",
- "Istorija woorużenij w knigach: Fłot".

Czytając to kiedyś właśnie pod kątem tej wojny i jednostek w niej uczestniczących, jak pamiętam, pojawiały się polskie nazwiska, niemniej w tej chwili nie jestem w stanie zidentyfikować, w której to było pozycji, a po zaadaptowaniu "połowów" jako wewnętrzny html nie jestem w stanie odtworzyć linków do stron internetowych, z których to ściągnąłem. Jednak po wpisaniu do wyszukiwarki (cyrylicą) wymienionych nazw serii, powinno się dać odtworzyć te linki - tak mi się zdaje.
Oczywiście lektura wymaga znajomości rosyjskiego i wielu, wielu godzin wolnego czasu.

To czym dysponuję jest do wykorzystania przez zainteresowanych.

Kazik

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 1 miesiąc temu #1906 przez Marek Bębenek
Replied by Marek Bębenek on topic Odpowiedź:Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905
Witam,
Może ta informacja zaciekawi osoby, które interesują się historią Polaków walczących podczas wojny rosyjsko-japońskiej 1904-5 r. Obecnie przygotowuję pracę doktorską na ten temat, której zwieńczeniem będzie wydanie publikacji. Szczególnie interesuje mnie pobyt polskich żołnierzy w obozach jenieckich w Japonii w czasie tej wojny. Takich obozów było ponad 20, a liczba Polaków liczona była w tysiącach, choć dokładne dane nie są znane. Do tej pory udało mi się znaleźć ponad tysiąc polskich nazwisk powołanych, żołnierzy walczących pod Laojen, Mukdenem. w Porcie Artura, rannych i zabitych, oficerów oraz kilkuset wziętych do niewoli japońskiej i przebywających w obozach jenieckich w Japonii. I tu mam prośbę do wszystkich zainteresowanych, których przodkowie walczyli w tej wojnie i chcieliby się dowiedzieć więcej na ich temat. Jeśli kogoś interesuje dana osoba proszę napisać i podać nazwisko a sprawdzę czy taka osoba widnieje na liście nazwisk żołnierzy walczących w tej wojnie, którą w dalszym ciągu systematycznie uzupełniam. Proszę pisać na adres marek.bebenek@wp.pl w tytule pisząc: Polacy i wojna rosyjsko-japońska.

Odpowiadając na pytanie gdzie szukać materiałów nt. Polaków walczących w tej wojnie:
1. CAW - Centralne Archiwum Wojskowe w Rembertowie - jeśli przodek brał później udział np. w I lub II wojnei światowej powinny być tam o nim informacje,
2. Archiwum Państwowe - szczególnie zaś te, na których terenie mieszkał przodek w momencie powołania na wojne - w archiwach można znaleźć listy powołanych żołnierzy, rannych, poległych- w tym przypadku dot. AP w Częstochowie- sle z tego co wyczytałem osoby, które poszukiwały w tym archiwum list poborowych nie znalazły takich. Częstochowa w okresie wojny rosyjsko-japońskiej była włączona do guberni piotrkowskiej.
3. Russkij Inwalid - czasopismo rosyjskie, w kórym zawarte były tysiące nazwisk rannych i poległych żołnierzy w tej wojnie, gazeta niedostępna w Polsce, można ją znaleźć np. w Bibliotece w Petersburgu lub Moskwie.
4. Prasa lokalna z okresu wojny 1904-5.
Pozdrawiam,

Marek Bębenek
marek.bebenek@wp.pl
The following user(s) said Thank You: Halina Klimza

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie