Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1250 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odpowiedź:Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905
Pytanie trzeba skierować do Roberta Sikorskiego z Archiwum Państwowego.
Materiały dotyczące rosyjskiego garnizonu przeglądał Leszek Madej - autor książki"Rosyjski ganizon w Częstochowie 1831- 1914", Kraków 2009.
W rozdziale "System zakwaterowania w mieście rezerwistów" wymieniane są punkty zborne : dom 968 przy ul.Teatralnej , cyklodrom przy Teatralnej, w koszarach Zawady oraz w domach: Józefa Kellera przy ul.św.Barbary 44, Kazimierza Właszczaka przy Pl.Wielunskim i Michała Herca przy ul.Dojazd 33. herc posiadal także spory budynek przy ul.Krakowskiej - tzw. dawne koszary kawaleryjskie.
Kwatery znajdowały się w wielu domach prywatnych.M.in. u Kazimierza Reklewskiego, Markusa Heniga, Leopoldy Wnorowskiej
Plany mobilizacyjne znajdują się w Aktach Magistratu.
O spisach poborowych nie znalazałem informacji - ale książkę mamy w Ośrodku od dziś.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu - 14 lata 6 miesiąc temu #1251 przez Teresa Z.
Spisy poborowych z miasta Częstochowy z 1867r. przeglądałam w AP Cz-wa; jeśli coś nie pokręciłam będzie to zespół Otd. Policejskoje 4/1867 s.3196.
Tutaj także wykazy rekrutów z Huty Starej(np.Lang Józef i Franciszek),z Kamienicy Polskiej,z gm.Kamyk,Kłobucka,Kuźnicy,
z Mykanowa,Miedźna,Olsztyna,gm.Popów,Opatów,Potok Złoty,Panki,Rędziny,Rększowice,Stradom,Janów,Węglowice(np.kozak Józef Tomczik..),Krzepice,Bargły,Wancerzów,Grabówka i inne.
Ja poszukuję spisów z okresu 1865-1870 z gminy Rększowice i z innych sąsiednich gmin z tego okresu.
Z czasów wojny japońskiej niestety wykazów nie spotkałam.
Miałam sąsiada (Łukasz Krok z Poczesnej), który brał udział w wojnie koreańskiej i dużo o niej opowiadał - czy to by była ta sama wojna, co japońsko-rosyjska?

Pozdrawiam, Teresa.
Ostatnia14 lata 6 miesiąc temu edycja: Teresa Z. od. Powód: uzupełnienie

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1252 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odpowiedź:Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905
T Z napisał:

Złoty,Panki,Rędziny,Rększowice,Stradom,Janów,Węglowice(np.kozak Józef Tomczik..),Krzepice,Bargły,Wancerzów,Grabówka i inne.
Pozdrawiam, Teresa.


Pani Tereso !

Proszę nie drażnić tym "kozakiem Józefem T.".
Teraz mam mało czasu, a tu taka wiadomość.

dzięki wielkie

z uśmiechem

Jacek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1253 przez GRZEGORZ BORECKI
Replied by GRZEGORZ BORECKI on topic Odpowiedź:Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905
Witam, jeśli posiada Pan takowe spisy interesują mnie nazwiska Borecki, Grygiel, Strzeszyna z Miedźna, Kłobucka. Będę wdzięczny za informacje. Pozdrawiam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 6 miesiąc temu #1254 przez Teresa Z.
Niestety wykazów nie posiadam, spisywałam tylko "moje" nazwiska i znajomych. Przy ewentualnych dalszych kwerendach w tym temacie zwrócę uwagę też na nazwiska wymienione przez Pana.
Poprawna nazwa podanego powyżej przeze mnie zespołu akt, którą wpisujemy na rewersie w naszym archiwum brzmi "Akta miasta Częstochowy".
Dziś przeglądałam katalog kartkowy tego zespołu - Wydział Administracyjny; ksiąg poborowych z lat 1904-5 nie zauważyłam, są natomiast spisy poborowych z 1926 roku,dotyczące roczników 1886,1894,1898 i 1905; co zawierają te spisy nie odpowiem i kwerendy w tym względzie aktualnie nie planuję.
Pozdrawiam, Teresa.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 5 miesiąc temu #1360 przez Jerzy Poznański
Replied by Jerzy Poznański on topic Odpowiedź:Wojna rosyjsko - japońska 1904 - 1905
W bazie danych ELA znalazłem że dla Żarek i Mrzygłodu w archiwum katowickim znajdują się spisy poborowych z 1904.
Może są też dla innych miejscowości?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie