Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #14042 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Edward Wilhelm KLAWE (1843 - 1900) syn Wilhelma (ok. 1806 - 1867) i Henrietty de domo Salis. Rodzina młynarzy , przedsiebiorców i przemysłowców. ( Por. J. Sętowski, Cmentarz ewangelicko-augsburski, link cmentarze).
Edmund Klawe miał tartak parowy (od 1875 r.) oraz skład drewna, brał udział w wystawie w 1909.
To potwierdza fakt, ze młynarstwo było dochodową dziedziną, kapitał można było zainwestować w równie dobrze propsperujace tartaki.
Trzeba też wspomnieć o pracowitowści i oszczędności ( popartych zdolnościami rzecz jasna) - cechach właściwych wielu ewangelikom.
Rodzina przybyla w Radomszczańskie z miejscowości Warta. Warto byłoby prześledzić kolejne etapy tej migracji.
The following user(s) said Thank You: Maria Mroczek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu - 9 lata 11 miesiąc temu #14043 przez Maria Mazur
Replied by Maria Mazur on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Już są bardzo dokładnie prześledzone. ;)

Wilhelm Klawe urodził się 13 września, jako najmłodszy syn młynarza dzierżawiącego jeden z miejskich wiatraków w Warcie. Jego ojciec przybył w te okolice po 3 rozbiorze Polski z Pomorza Zachodniego. Po śmierci ojca Wilhelm mieszkał przy starszych braciach (młynarze i piekarze) w Warszawie, a nastepnie pojechał do rodzinnych stron rodziców, gdzie znalazł żonę, Henrykę z Salisów. Po powrocie do Warszawy, w latach 36-51 XIX wieku dzierżawił kolejne młyny nad Świdrem. Od poczatku lat 50 XIX wieku miał dzierżawy w okolicach Piotrkowa (Bugaj, Fałek, Karczewice, Garnek), gdzie przeniósł się za członkami dalszej rodziny swojej i bratem żony. Podobno w latach 60 miał młyn również w Spale, ale potwierdzenia tej informacji nie znalazłam w dokumentach- pozostałe tak.
Niejasna jest dla mnie tylko sprawa młyna na Bugaju. W tym samym czasie dzierżawił tam młyn Netzel - czy były na Bugaju w Piotrkowie dwa młyny?

Wspominany w poprzednim poście Edmund Klawe z Częstochowy był jednym z synów Edwarda i wnukiem Wilhelma, urodził sie w 1870 roku, więc nie mógł mieć tartaku jako czteroletnie dziecko. Sękowski tu się myli. Jeszcze nie ustaliłam kiedy go nabył.

Pozdrawiam
maria
Ostatnia9 lata 11 miesiąc temu edycja: Maria Mazur od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #14071 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Jakiś czas temu w wątku poświęconym parafii Koziegłówki umieściłem listę osób związanych z młynami tej parafii. Wątek młynarski bardzo się rozwinął, a ja postanowiłem nadal analizować młyny z w/w parafii. W najstarszej księdze chrztów jako pierwsi pojawiają się
Tomasz Młynarz i Elżbieta
7.03.1599 urodziła się ich córka Anna na młynie Warta
(W 1618 przychodzi na świat jakiś Bartłomiej syn Thomasa Molitoris...-niestety mało czytelne)

Gdyby kierować się imionami to w Kużnicy Starej 5.12.1618r. Przychodzi na świat Mikołaj syn Tomasza Ślimak i Elżbiety

Na początku myślałem że chodzi o młyn zwany Grzybowskim i kierując się nazwiskiem znalazłem następujące ur: 19 czerwiec 1597- Lgota urodziła się Margaretha córka Tomasa Grzybowskiego i jego żony Anny. 14 kw.1606r. w Lgocie przychodzi na świat Stanisława syn Tomasa Grzybowskiego i Anny. Syn Stanisława- Walenty Grzybowski 7 sty 1691r. W Smardzowie żeni się z Marianną Grząs alias Knap c. Adama i Ewy.
Jednak Ci Grzybowscy chyba nie byli młynarzami. Potem okazało się że Grzybowscy związani są z młynem Osiek, ale do tego jeszcze wrócę...

Młyn Smarzowski

Ponoć nazwa pochodzi od pisarza klucza siewierskiego z 1646r. Wojciecha Smarzowskiego, a w 1668r. Miał być w posiadaniu Katarzyny Smarzowskiej (na podst. przywileju z 1643r.)

ale nazwa funkcjonuje już dużo wcześniej :

11.09.1602r. ur. Macieja syna młynarza Macieja i Małgorzaty na młynie Smardzów
07.04.1609r. Młynarzowi na Smardzowie i jego żonie Małgorzacie urodził się syn Marcin? lub Albert (proszę o sprawdzenie -ciężko mi odczytać)
Potem jeszcze bliźnięta 5.09.1611r. Krzysztof i Anna (Maciej nosi już nazwisko Smardzowsky)

02.12.1606r. Maciejowi Smarczowskiemu rodzi się córka Regina- ale matka to Gertruda.Wcześniej, na młynie 16.09.1604r.Mateuszowi Smardzowskiemu i Gertrudzie urodził się syn Mateusz- byłbym skłonny stwierdzić że to jeden i ten sam Maciej(Mateusz), ale 10.04.1609r. Maciejowi Smarczowskiemu i Gertrudzie ur. się syn Albert ( I tutaj także jest nieścisłość bo wygląda to jakby powtórzenie urodzenia z 07.04.1609r. O którym pisałem wcześniej-nawet chrzestni są identyczni-ponownie proszę o sprawdzenie)

Pomijając kwestię imion Mateusz=Maciej zastanawiam się czy na Smardzowie było w jednym czasie dwóch młynarzy o tym samym imieniu? czy to jeden a tan sam, a księdzu imiona żony się myliły?

Tak czy owak 20.11. 1640r. Przychodzi na świat Catharina córka Matheusa Smardzowskiego i jego żony Cathariny (może tej wymienionej w 1668 na Smardzowie) .
Myślę , że ów Matheus to ten ur. w 1604 r. z Mateusza i Gertrudy.
Potem mamy jeszcze dwoje dzieci:
1642 (październik-ur. Elżbiety i Jadwigi) Maciej Katarzyna Smardzowski
1648 (maj – ur. Anny) Mateusz(Maciej) Katarzyna Smardzowski
Biorąc pod uwagę bliźnięta w kolejnym pokoleniu jestem skłonny przypuszczać że mamy do czynienia z rodziną. Mateusz- mąż Katarzyny byłby synem Mateusza. Tylko znowu który to ? Ten z 1602 syn Mateusza(Macieja) i Małgorzaty? Czy ten z 1604 syn Mateusza(Macieja) i Gertrudy?
Jeśli był jeden Smarzowski to jego pierwszy syn o tym imieniu zmarł.
Może ktoś sprawdzi podane urodzenia.


Na Smardzowie mamy jeszcze w 1675 (maj- ur. Zofii) c.Aleksandra i Zofii Smardzowski- tutaj jednak nie znalazłem nikogo pasującego- może Zofia tutaj jest ze Smardzowa??

Kolejnym jest Stanisław – dzieci jemu i jego żonie Annie rodzą się od 1683 na Smardzowie, ale wcześniej w 1677 i 1681 na Burkaciu.

Prześledziłem wszystkie urodzenia i wielce prawdopodobnym byłby fakt że Anna była ze Smardzowa ( w 1648 -c. Mateusza i Katarzyny), a Stanisław to urodzony 8.05.1631r. Syn Marcina Burkacza i Agnieszki.

Tym samym przechodzimy do Burkacia.

Najwcześniej pojawiają się Jakub i Zofia- to jednak młynarze z innego młyna
23.11.1610r. Urodził się im syn Andrzej, a wcześniej 27.05.1608r. Jan (przy urodzeniach pojawia się nazwa Swakowa) Jakub i Zofia zapisywani są jako Molitori. Przy urodzeniu synów Chrzestnym jest Mathias Burkacik. I tutaj ponownie zacząłem się zastanawiać czy jednak Smardzowskich nie było dwóch. Od Smarzowa do Burkacia blisko.

Najwcześniej jest zatem Mathias Burkacik.

7.09.1637r. Urodził się kolejny Matheus syn Andrzeja młynarza z młyna Burkatowskiego i jego żony Zofii. Chrzestnym był młynarz Walenty Oczkowski.

Para młynarzy o imionach Andrzej i Zofia pojawiała się już wcześniej: 14.09.1624 ur. Łukasza syna młynarzy ze Mysłowa (Andrzeja i Zofii) a następnie Alberta młynarzy Andrzeja i Zofii ze Starej Kuźnicy.
Zatem co było z Burkaciem?
Mamy pojedyncze urodzenia dzieci młynarzy z innych młynów.
W 1642 ur. Wojciecha s. Grzegorza i Reginy Oczkowskiej.
1650 wspomniany jest tutaj Paweł Kwiecikowski (pisarz klucza Koziegłowskiego)

Potem mamy Stanisława i Annę o których wspomniałem wcześniej(Stanisław-syn Marcina Burkacza?) ,a w 1673r. Pojawia się Jan Gałuszka.

Sporo tutaj pytań i liczę na pomoc osób interesujących się tematem. Na chwilę obecną to tyle. Może ktoś sprawdzi podane urodzenia i do czegoś wspólnie dojdziemy. Przeanalizowałem wszystkie ur. z pierwszych ksiąg parafii Koziegłówki. Oczywiście ciąg dalszy nastąpi, ale na chwile obecną myślę że trzeba przedyskutować to co podałem.

Pozdrawiam
Damian Jureczko
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman, Michał Mugaj, Anna Fukushima, Teresa Łukasik, Zdzisława Rajczyk, Maria Mroczek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #14072 przez Maria Mroczek
Replied by Maria Mroczek on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Panie Damianie, wyrażam mój szczery podziw dla Pana za zadanie sobie tak wielkiego trudu w odszukaniu tylu aż informacji z tak odległych lat o właścicielach młynów, w tym o młynie Smarzowskim.

Wielkie nadzieje rodzą mi się, że może to właśnie z młynem Smarzowski związany był mój prapradziadek Tomasz Smarzyński.
Tylko do ustalenia dalszej historii tego młyna, od zakończonego przez Pana opisu do czasu urodzenia się mojego przodka w 1827 roku - pozostaje jeszcze ponad 100 lat.
Dla mnie jest to niewyobrażalnie długi okres do przeszukiwań w archiwach.
Jednak ufam że wspaniałym fachowcom z tego Forum to się uda :)

Pozdrawiam Pana, Damianie i wszystkich z tego wątku :)
Maria

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #14073 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
BOROWY MŁYN (1519 molendinum Borowy) młyn nie zidentyfikowany k. Koziegłów.
[Księstwo siew.; par. Koziegłowy]
1519 Krzczon Koziegłowski sprzedaje bpowi krak. Janowi Konarskiemu swe państwo koziegłowskie, tj. zamek i miasto → Koziegłowy z przynależnymi wsiami, kuźnicami i młynami Smardzowskim i B. (BPAN Kraków rps 8624).

www.slownik.ihpan.edu.pl/search.php?q=kozieg%C5%82owy&d=0&t=0
The following user(s) said Thank You: Maria Mroczek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #14075 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Mlyny i mlynarze - okolice Czestochowy
Pani Mario z tego co widziałem wcześniej Tomasz Smarzowski był młynarzem z Żarek. W 1708 r. w Żarkach urodziła się Zofia Smardzowska córka Jana i Jadwigi. Nie znalazłem w wyszukiwarce innych Smarzowskich(Smardzowskich) w Żarkach. Być może inne dzieci tej pary rodziły się pod innym nazwiskiem. A może faktycznie Tomasz jest z innej parafii.

Tymczasem pozwolę sobie wstawić kolejna część mojej analizy;)

Tym razem OPARY

Młyn Oparzyński czy tez Opara jest różnie zwany. Myślę że w pewnym momencie dwa młyny były zwane Opara od nazwiska właścicieli.


Pierwszymi Oparami w parafii( pierwszymi w zachowanych księgach oczywiście)
byli Marcin i Barbara
Ich dzieci nie zawsze rodzą się na młynie, ale to przecież nie jest wyznacznik. I tak kolejno
-09.04.1612 Albert(Ojciec Tomasz Młynarz za Warty, matka Barbara)
-07.03.1615 Regina (tutaj matka podana to Anna pewnie błąd)
-11.11.1620 Marcin
-22.04.1622 Adam (Koziegł.)
-29.06.1625 Marianna (Lgota)
-09.09.1629 Franciszek
-17.10.1632 Matheus

Widniejący powyżej Albert z 1612r. jest wg mnie Albertem Oparą, który swego czasu był młynarzem na Burkaciu:
Albert Opara (młynarz na Burkaciu) i Catharina
-10.04.1639 Albert (chrzestny: Walenty Oczkowski)
-09.10.1641 Szymon


W 1648 r. ur. Się w Kuźnicy Bartłomiej Opara syn Adama (ur. 22..04.1622 z Marcina i Barbary-patrz powyżej) i Jadwigi
(inne dzieci Adama i Jadwigi: 1655 Wojciech i 1657 Andrzej)

Kolejne pokolenie:
1683 (luty- ur. Błażeja) Bartłomiej i Zofia Opara
1693 ślub Bartłomieja Opara (syn Jadwigi i Adama z 1648r., wnuk Marcina) ze Starej Kuźnicy z Gertrudą Hayduk
1694 (luty- ur. Zuzanny) Bartłomiej i Gertruda Opara
1696 (kwiecień-ur. Wojciecha) Bartłomiej i Gertruda Oparka
1698 (lipiec- ur. Magdaleny) Bartłomiej i Gertruda Opara
1700 (kwiecień- ur. Piotra) Bartłomiej i Gertruda Opara
1702 (październik- ur. Franciszka) Bartłomiej i Gertruda Opara

Dotychczas Bartłomieja Opare kojarzyłem z młynem Lgota (Flak)o Flakach będzie innym razem.

Młyn Lgota zwany też Gnidzińskim lub Flakiem

w 1643 na młynie Jola? odnotowano Łukasza Gnidę. W księgach mamy
Łukasza Młynarza i jego żonę Regina
- 30.01.1638r. ur. się ich syn Błażej
-01.07.1640 ur. się kolejny syn Jan
kolejne dzieci:
1647 (luty- ur. Walentego)rodzice: Łukasz Regina Gnida alias Stanik
1653 (maj- ur. Maryny)rodzice: Łukasz Regina Gnida

W 1669r (luty) ur.się tutaj Walenty syn Błażeja i Agnieszka Gnidka
Widoczny powyżej Błażej to wg mnie syn Łukasza i Reginy z 1638r.

W 1672 (luty)- ur. się Gertruda córka Jana i Małgorzaty Łukasik
Czy Jan Łukasik to syn Łukasza i Reginy z 1640r.?

Potem pojawia się już Ignacy Flaczyk(ale to jak pisałem innym razem)


Młyn na Warcie-Stanikowski

Jan Łukasik(Kuźnica Stara-1668)- Ten wyżej wymieniony

Wcześniej był tu Stanisław Gnida(Oparowski)
W księgach mamy:
Stanisław Młynarz vel Stanik i Anna
3.08.1628 ur się im syn Wawrzyniec przy chrzcie napisane jest nazwisko ojca Opara.

kolejne dzieci:
( 10 lat przerwy? są co prawda dzieci par Stanisław i Anna, ale nie pasują-możliwe że to juz dzieci kolejnego Stanisława)
27.04.1638 Stanisław
14.11.1640 Andrzej
W 1642 r Seweryn- Stanisław i Anna Stanik (młyn Oparzyńskich)
1655 Gertruda c. Stanisława i Anny Stanik

W 1648 (marzec) ur. się Zofia-córka Wawrzyńca i Zofia Stanik. Wawrzyniec jest zapewne synem Stanisława i Anny z 1628r.



Mamy zatem jakiegoś Łukasza i Stanisława powiązanych z nazwą Opara.Żona Łukasza-Regina mogłaby być Reginą z 1615r. córką Marcina i Barbary. jeśli chodzi o Stanisława(jednego lub dwóch)- jest te 10 lat przerwy to na chwile obecną pomysłu nie mam.
Wracając do Jana Łukasika, to czy był on synem Łukasza i Reginy?
Można by jeszcze iść tropem formy Łukasik, ale to chyba zły trop:

31.08.1620 Wawrzyniec syn Mateusza i Zofii Łukasik (Winowno)
w 1621 Jan ur. się Janowi Łukasik i Jadwidze
30.06 1628 Paweł a 28.08.1631 Matheus synowie Jana Łukasika i Zofii
9.11.1639 Łukasz syn Jana i Ewy Łukaszczyk (Winowno)
28.04.1624 Krzysztof syn Stanisława i Agnieszki (Winowno)
13.11.1636 Marcin syn Łukasza Łukasika (Winowno)

I trop powiązany z młynami:
17.08.1605r. Mysłów ur. Anny c. Szymona Młynarza i Reginy
2.02.1606 Anna c. Szymona Młynarza i Agnieszki
08.03.1610 Regina c. Szymona Łukasika i Agnieszki.


c.d.n
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Zdzisława Rajczyk, Maria Mroczek, Romuald Miller

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie