Serdeczna prośba o tłumaczenie metryk z j. rosyjskiego

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24720 przez Tomasz Kępka
Dziękuję serdecznie Pani Elu. Nazwisko Tomasik jest prawidłowe, bo dotarłem już głębiej do aktu jej ślubu. To rodzeństwo mojego pradziadka, także nie prosta linia.
Poproszę jeszcze o przetłumaczenie, ale tylko daty urodzenia i wieku rodziców z aktu urodzenia Franciszka Węzik, z roku 1905, parafii Działoszyn (szukałem w tematach p. Mostowskiego, aby uniknąć powtórzonego tłumaczenia, ale nie było tego aktu):
zapodaj.net/55b35c8cd6cea.jpg.html
Raz jeszcze wielkie dzięki
Pozdrawiam
Tomek

TK
The following user(s) said Thank You: Elżbieta Kowalska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24721 przez Elżbieta Kowalska
Replied by Elżbieta Kowalska on topic Serdeczna prośba o tłumaczenie metryk z j. rosyjskiego
Franciszek Węzik ur. 23.09./6.10.1904 r.
syn Jakóba, lat 23 i Tekli z Klimasów, lat 24
....dziękuję, dziekuję :)
The following user(s) said Thank You: Tomasz Kępka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24723 przez Tomasz Kępka
Tym razem proszę o tłumaczenia aktów Józefa Rzemek, co ciekawe z trzema różnymi kobietami w przeciągu 5 lat. Linia mojego najdłużej poszukiwanego pradziadka, nie ma zamiaru ułatwić mi jakkolwiek poszukiwań :P Wiem że ta Elżbieta z Antynierów była moją przodkinią. Pytanie co z pozostałymi. Czy to różni ludzie o tym samym imieniu i nazwisku może?
- 1894 akt urodzenia Józefa Rzemek (matka Elżbieta zd Antynier)
zapodaj.net/37396d4937adf.jpg.html
- 1898 akt urodzenia Bolesława Rzemek (matka Bronisława zd Matuszewska)
zapodaj.net/43d4f6e2b61f3.jpg.html
- 1899 akt urodzenia Zofii Rzemek (matka Małgorzata zd Pacholak bodajże)
zapodaj.net/254e04b9bdc13.jpg.html

Dzięki z góry za wszelkie pomysły, bo sprawa dziwna

TK
The following user(s) said Thank You: Elżbieta Kowalska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24735 przez Elżbieta Kowalska
Replied by Elżbieta Kowalska on topic Serdeczna prośba o tłumaczenie metryk z j. rosyjskiego
Nr 41. Laski .Działo się w osadzie Warszawa, dnia 7/19.02.1894 r. o godz. 5:00 po południu. Stawił się Józef Rzemek, służący, lat 21, zamieszkały w Laskach, w obecności świadków Szymona Dziekańskiego, lat 35 i Andrzeja Wójcika, lat 34, obu gospodarzy z Lasek i okazał nam dziecię płci męskiej i oświadczył, że urodziło się w Laskach, dnia dzisiejszego, o godzinie 11:00 rano z jego żony Elżbieta urodzonej Artyniel, lat 25.
Dziecięciu temu na chrzcie świętym w dniu dzisiejszym odbytym nadano imię Józef, a jego rodzicami chrzestnymi byli Szymon Dziekański i Katarzyna A...owacka. Akt ten oświadczającemu i świadkom niepiśmiennym przeczytany, przez nas tylko podpisany został

Nr 383. Młociny. Działo się w osadzie Warszawa, dnia 22.11./4.12.1898 r. o godz. 3:00 po południu. Stawił się Józef Rzemek, lat 27, robotnik, zamieszkały w Młocinach, w obecności świadków Jana Matuszewskiego, lat 40 i Michała Wisińskiego, lat 56 obu, gospodarzy z Młocin i okazał nam dziecię płci męskiej i oświadczył, że urodziło się w Młocinach, dnia 17/29.11.tegoż roku, o godzinie 6:00 rano z jego żony Bronisławy urodzonej Matuszewska, lat 19.
Dziecięciu temu na chrzcie świętym w dniu dzisiejszym odbytym nadano imię Bolesław, a jego rodzicami chrzestnymi byli Jan Matuszewski i Katarzyna Kendzierska. Akt ten oświadczającemu i świadkom niepiśmiennym przeczytany, przez nas tylko podpisany został

Nr 147. Buraków. Działo się w osadzie Warszawa, dnia 2/14.05.1899 r. o godz. 3:00 po południu. Stawił się Józef Rzemek, lat 27, robotnik, zamieszkały w Burakowie, w obecności świadków Ignacego Pilacińskiego(?), lat 28, gospodarza z Sierakowa i Piotra Lisowskiego, lat 52, robotnika z Kaskady(?) i okazał nam dziecię płci żeńskiej i oświadczył, że urodziło się w Burakowie, dnia wczorajszego, o godzinie 8:00 rano z jego żony Małgorzaty urodzonej Pacholak(?), lat 18.
Dziecięciu temu na chrzcie świętym w dniu dzisiejszym odbytym nadano imię Zofia, a jego rodzicami chrzestnymi byli Ignacy Pilaciński i Ludwika Rzemka. Akt ten oświadczającemu i świadkom niepiśmiennym przeczytany, przez nas tylko podpisany został

Panie Tomaszu, w tym akcie Elżbieta jest z domu Artyniel.
Zakładamy, że jest to ten sam Józef. Powodem kilkakrotnego jego ożenku, zapewne są zgony małżonek, spowodowane powikłaniami poporodowymi. To w owym czasie częsta przyczyna. Zostawały małe dzieci i im trzeba było zapewnić opiekę oraz zdobyć ręce do pracy w gospodarstwie - nie oszukujmy się. Często też, kolejna żona pochodziła z rodziny zmarłej matki (takie niepisane prawo). Znalezienie aktów zgonu i ślubów rozwieje Pana wątpliwości. Z myślą o dzieciach, równie często pojawiały się w aktach kolejnego małżeństwa umowy przedślubne. Poszukałabym też aktów zgonu dzieci, chyba, że ma Pan pewność, ze dożyły wieku dojrzałego.
The following user(s) said Thank You: Tomasz Kępka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24747 przez Tomasz Kępka
Dziękuję serdecznie.
Problem w tym, że ta moja teoria i dotychczasowe ustalenia legną w gruzach, ponieważ kilka wiosek dalej w Dziakanowie, parafia Łomna w 1893 roku miał miejsce ślub Józefa Żemek (w akcie ślubu jego rodziców i głębiej jest już Rzemek, więc ewidentne przeinaczenie spisującego) z Elżbietą Artynil:
zapodaj.net/3b289cdcce0c8.jpg.html

małżeństwem byli do 1897 roku, gdy to Józef zmarł:
zapodaj.net/fa803625e821e.jpg.html

a Elżbieta (tu już Antynier) wyszła ponownie za mąż w 1898 roku:
zapodaj.net/3533a1ebbfa72.jpg.html

Przejrzę faktycznie te akty z Wawrzyszewa w poszukiwaniu któregokolwiek ze ślubów.
Pozdrawiam
Tomek

TK

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #24749 przez Piotr Słabosz
Witam!!
Pozwolę sobie włączyć się jeszcze raz w ten, jakże ciekawy wątek poszukiwań prowadzonych przez Pana.
Myślę, że wcale nie legła w gruzach Pana teoria badawcza. Był drugi Józef Rzemek. Poniżej link do aktu ślubu (nr 15 z 1897 r.):

searcharchives.pl/72/173/0/-/100/skan/fu...twuAdmEyABPZzbt2T6FQ

Wynika z niego, że 2/14 lutego 1897 r. w Wawrzyszewie Józef Rzemek kawaler l. 25, s. Andrzeja i Małgorzaty z d. Mamaj, ur. w Pękowie (?), zam. w Powązkach poślubił Bronisławę Matuszewską pannę l. 17, c. zmarłego Tomasz i Józefy z d. Mamaj (albo błąd pisarza, albo nazwisko panieńskie matek nowożeńców to właśnie Mamaj w obu przypadkach).
To tak na szybko teraz. Gdyby zależało Panu na dokładnym tłumaczeniu tego aktu to może już jutro.
Pozdrawiam
Piotr
The following user(s) said Thank You: Tomasz Kępka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie