Topic-icon Klekoty - wieś w parafii Kruszyna - „wieś ,której już nie ma”...

1 rok 7 miesiąc temu #30823 przez 1949 (wojciech Klekot)
Klekoty - wieś w parafii Kruszyna - „wieś ,której już nie ma

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 3 miesiąc temu - 1 rok 3 miesiąc temu #32204 przez Darjar (Dariusz Klekot)
Witam,pochodzę z rodziny Klekot.Moi dziadkowie mieszkali w wsi Jamno k/czę.wy.Wiktoria Klekot (z panieńskiego-Chrząstek i dziadek Józef.Dziadka ojcem był Roman Klekot (prawdopodobnie przygniatając zabiło go drzewo w lesie).Matką babci prawdopodobnie była Katarzyna Chrząstek.
Jeśli jest to możliwe,to chciałbym coś więcej się dowiedzieć o pradziadkach i prapradziadkach itd.ile to możliwe. pozdr.

Jarosław

1 rok 3 miesiąc temu #32208 przez msm (Michał Mugaj)
witam!
www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ...364654201&cc=2115410
Jest to link na FS dot. śmierci Klekota Romana, rok 1927(58), wieś Jamne.
Żona zmarłego to Teofila Hamara.
Postaram się coś więcej napisać.
MM

1 rok 3 miesiąc temu #32226 przez msm (Michał Mugaj)
Witam Panie Dariuszu!
Oto materiał, który można było zrobić przy pomocy Family Search i naszego zbioru indeksów TGZCz.
Wykaz aktów metrykalnych:
Nr 4- 1819 Kruszyna - akt małżeństwa : Klekot Krzysztof i Powroźnik Magdalena. Po ten akt trzeba się udać do AP lub AA w Częstochowie.
Nr 11-1851 Kruszyna(Adamów)- akt małżeństwa : Klekot Józef i Rorat Marianna.
Nr 62-1873 Kruszyna(Adamów- akt urodzenia :Klekot Roman.
Nr 54-1895 Borowno(Jamne) – akt małżeństwa: Klekot Roman i Hamala Teofila.
Nr 11-1897 Kruszyna(Adamów) – akt urodzenia: Klekot Antoni.
Nr 123-1899 Borowno(Jamne)- akt urodzenia: Klekot Marianna.
Nr 45-1908 Kruszyna(Łęg)- akt urodzenia: Klekot Stanisława.
Nr 129-1910 Kruszyna(Jamne) – akt urodzenia: Klekot Władysława.
Nr 58-1927 Kruszyna(Jamne) – akt zgonu: Klekot Roman. W tym akcie jest informacja o wypadku śmierci przy spuszczaniu drzewa w Lasach Kruszyńskich.
Trzeba poszukać akt dotyczących małżeństwa: Klekot Józef i Chrząstek Wiktoria.
Poniżej dołączam drzewo genealogiczne na podstawie powyższych aktów metrykalnych.
PS: jeżeli mogę pomóc jeszcze, to proszę się odezwać.
Michał Mugaj
Załączniki:

1 rok 3 miesiąc temu #32241 przez dina (Teresa Cybulska)
Na metryki.genealodzy.pl są akty USC Kruszyna 1808-1874 i alegaty oraz Borowno 1808-1860
Krzysztof Klekot ur.1797 a Magdalena Powroźnik ur 1802
Teresa
The following user(s) said Thank You: msm (Michał Mugaj)

1 rok 3 miesiąc temu #32244 przez msm (Michał Mugaj)
Witam Panie Dariuszu!
Udało mi się znaleźć jeszcze jednego 4xpradziadka: Klekot Kacper i jego żona Banaś Katarzyna, których to synem jest Klekot Krzysztof (ożeniony z Powroźnik Magdaleną).
Nr 4- 1819 Kruszyna, akt małżeństwa: Klekot Krzysztof i Powroźnik Magdalena.
/proszę pisać na: wiadomości prywatne/
Michał Mugaj

1 miesiąc 4 tygodni temu #35728 przez krzysztof0357 (Krzysztof Kucharski)
Dawno nikt tutaj nie zaglądał .Według tabeli likwidacyjnej wsi Klekoty zapisano pięć gospodarstw i wymieniono imiennie pięciu gospodarzy.Postanowiłem podjąć próbę .na podstawie dostępnych akt z par : Kruszyna, Borowno i Mykanów,ustalić jak najwięcej osób, które faktycznie mieszkały we wsi Klekoty w 1864 roku.
1. Michał Klekot - ur.Klekoty - syn Augustyna Klekota i Agnieszki Jach + żona Katarzyna Cichoń - ur.Nowa Wieś - córka Pawła Cichonia - ślub akt nr.13/1841 - par. Kruszyna  + dzieci 9 ?
2.Piotr Klekot - ur.Klekoty - syn Augustyna Klekota i Agnieszki Jach + żona Marianna Florczyk - ur.Bogusławice
  ślub akt nr.35/1846 - par.Borowno  + dzieci 5 ?
3. Kazimierz Szadkowski - ur.Kruszyna + Tekla Klekot - ur.Klekoty - córka Augustyna Klekota i Agnieszki Jach
  ślub akt nr.41/1858 - par.Borowno  + dzieci 1 ?
4. Franciszek Kołodziejczyk - ur.Wikłów + Jadwiga Nowakowska - ur.Lubojenka - ślub akt nr.15/1839 - par.Kruszyna
  + córki 2 + dziecko 1 ?   - przybyli na Klekoty ok.1855r
5. Józef Kucharski - ur. Rybna + Katarzyna Kołodziejczyk - ur.Wikłów - córka Franciszka Kołodziejczyka i Jadwigi Nowakowskiej
  ślub akt nr.34/1862 - par.Kruszyna  - dzieci 1  + matka Apolonia Kucharska
6. Kacper Gawron - ur.Kruszyna ? + żona Marianna Mielcarek / Mielczarek / - ur.Klekoty - córka Józefa Mielcarka i Małgorzaty Karoń - ślub ok.1853r ?  - dzieci 4 ?
7. Andrzej Mielcarek / Mielczarek / - ur.Klekoty - syn Józefa Mielcarka i Małgorzaty Karoń + żona Julianna Klekot ur.Kruszyna - córka Krzysztofa Klekota i Magdaleny Powroźnik - ślub akt nr.9/1853 - par.Kruszyna  -  dzieci 2 ?
8.Prawdopodobnie - Anna Mielcarek / Mielczarek / - ur. Klekoty - córka Józefa Mielcarka i Małgorzaty Karoń - która w 1866r wychodzi za mąż za Sylwestra Koćwina
9. Akuszerka - Dorota Bielaczka
10. Leśniczy - Walenty Gradzik + żona Marianna Sowa + dzieci 1 ?  + Łukasz Gradzik - ojciec ?
11. Karczmarz - Ignacy Wrzalik - ur.Kruszyna + żona Agnieszka Kościkiewicz / Szymańska ? / - ślub akt nr.10/1842 - par. Kruszyna
   - dzieci 7 ?  -  w Klekotach od ok.1855r  - być może ostatni karczmarz we wsi Klekoty - zmarł tam w 1892r
12. Wyrobnicy leśni,w lasach prusickich zatrudnieni,a tymczasem we wsi Klekoty zamieszkali:
 - Jakub Kępa + żona Marianna Ratajczyk + dzieci 1 ?
 - Franciszek Warzecha + żona Teresa Kokot + dzieci 1 ?
 - Józef Kolba + żona Justyna Bukrant + dzieci 2 ?
 - Rozalia Kolba - panna - dzieci 1 ?
 - Jan Gloc + żona Augustyna Łuniak / Łoniak / + dzieci 1 ?
 - Karoł Rąć + żona Joanna Łuniak / Łoniak / + dzieci 1 ?
 -Jan Dobras + żona Marianna Szulc
 - Baltazar Pietrzak
Lista na pewno nie jest kompleta. Brakuje mi tutaj kowala czy pisarza leśnego ? którego rodzina pojawia się chwilę później.
Dzieci są ze znakiem ? ,ponieważ nie mam pewności,czy wszystkie w tym roku żyły.Wpisywałem tylko osoby, które uchwyciłem w aktach na 1864r. Lista jest otwarta - można uzupełniać .
The following user(s) said Thank You: msm (Michał Mugaj)

1 miesiąc 4 tygodni temu #35732 przez Stacho (Stanisław Rorat)
Odpowiadając na zadane pytanie, "które z wyżej wymienionych osób były mieszkańcami ... Klekotów"
Są to:
"7. Mielczarek Józef 14 mórg i 205 prętów. 8. Kępa Jakub 15 mórg i 76 prętów. 9. Marszałek Kacper 15 mórg i 75 prętów. 10. Mielczarek Andrzej 15 mórg i 75 prętów. 11."
Gospodarze Kępa Jakub i Marszałek Kacper dokonali zamiany z Lubomirskimi.
Pozostałe dwa gospodarstwa dalej należą do ich potomków. 
Mielczarek Andrzej był synem Mielczarka Józefa.
The following user(s) said Thank You: msm (Michał Mugaj), krzysztof0357 (Krzysztof Kucharski)

1 miesiąc 3 tygodni temu #35744 przez krzysztof0357 (Krzysztof Kucharski)
Dziękuję
- faktycznie w 1864r mieszkał tam Kacper Marszałek. Odnalazłem go w par. Mykanów
Kacper Marszałek + żona Katarzyna Kokot + dzieci 2 ?
- okazuje się,że Jakub Kępa był gospodarzem.We wpisie na który ja trafiłem wymieniony był jako wyrobnik leśny

1 miesiąc 1 tydzień temu - 1 miesiąc 1 tydzień temu #35984 przez adi (Adam Kordek)

Godzimir (Krzysztof Łągiewka) napisał: 4. Konstanty syn Jakuba i Marianna córka Macieja z domu Ciupa małżeństwo Chamala - 3 dziesięciny i 180 sążni kwadratowych za 750 rubli.
.

A następnie Konstanty Chamala sprzedaje w dniu 28 stycznia 1927 roku "swoją niepodzielną połowę" działkę gruntu  nr 15 moim pradziadkom: Jadwidze (z domu Marszałek) i Stanisławowi Cichoń.

Jestem w posiadaniu tego aktu notarialnego Rep. 143 i tak się zastanawiam jakich gruntów obecnie to dotyczy. Chodzi o ówczesną księgę wieczysta folwarku Broniszew za N65 powiatu Radomszczańskiego.
Pisałem do Archiwum Państwowego w Częstochowie i Piotrkowie Trybunalskim, do Sądu Rejonowego w Częstochowie, a także do Starosty Częstochowskiego i Pajęczańskiego. Żadnych dokumentów nie odnaleziono, nie można w żaden sposób połączyć tego aktu notarialnego i działki nr 15 z jakąkolwiek nieruchomością czy nawet lokalizacją. Badałem również księgi wieczyste prowadzone dla nieruchomości, które posiada obecnie moja rodzina i też nic konkretnego się nie dowiedziałem.
Czy ktoś wie jak dotrzeć do jakiś dokumentów (np. do starej mapy katastralnej z tamtego okresu), które pomogą coś w tej sprawie?
Z góry dziękuję za pomoc.
A. Kordek

1 miesiąc 1 tydzień temu #35991 przez krzysztof0357 (Krzysztof Kucharski)
Rodzina Cichoń przeprowadziła się do Broniszewa z Nowej Wsi. Stanisław Cichoń i Jadwiga Marszałek mieszkali na samym początku Broniszewa Nowego przynajmniej  od 1899r. Na początku lat 1970 - ych dom ten miał nr.2 , wjeżdżając do Broniszewa od strony Kruszyny - Rusinowa, a sam Broniszew Nowy miał 53 numery / do tablicy z Broniszewem Starym /
W tamtym czasie mieszkał tam syn Stanisława i Jadwigi - Bolesław - wraz z rodziną. Z ich najstarszą córką Zofią w 1920r ożenił się brat mojego dziadka Franciszek.Nie byłem tam kilkadziesiąt lat, tak że i numeracja na dzień dzisiejszy jest już nieaktualna.
W tamtych latach rodzina Cichoń mieszkała przynajmniej w czterech miejscach .
Być może Stanisław kupił działkę dla któregoś z dzieci.
The following user(s) said Thank You: adi (Adam Kordek)

1 miesiąc 1 tydzień temu #35995 przez adi (Adam Kordek)

krzysztof0357 (Krzysztof Kucharski) napisał: Rodzina Cichoń przeprowadziła się do Broniszewa z Nowej Wsi. Stanisław Cichoń i Jadwiga Marszałek mieszkali na samym początku Broniszewa Nowego przynajmniej  od 1899r. Na początku lat 1970 - ych dom ten miał nr.2 , wjeżdżając do Broniszewa od strony Kruszyny - Rusinowa, a sam Broniszew Nowy miał 53 numery / do tablicy z Broniszewem Starym /
W tamtym czasie mieszkał tam syn Stanisława i Jadwigi - Bolesław - wraz z rodziną. Z ich najstarszą córką Zofią w 1920r ożenił się brat mojego dziadka Franciszek.Nie byłem tam kilkadziesiąt lat, tak że i numeracja na dzień dzisiejszy jest już nieaktualna.
W tamtych latach rodzina Cichoń mieszkała przynajmniej w czterech miejscach .
Być może Stanisław kupił działkę dla któregoś z dzieci.

Dziękuję za te informacje! :)
Rodzina jakiś czas temu poinformowała mnie o domu rodzinnym Stanisława i Jadwigi (ówczesny nr 2). Ostatecznie został on sprzedany rodzinie Rorat.
Dokopałem się również do umowy (niespisanej notarialnie) o sprzedaży przez Stanisława juniora i Czesława swoich udziałów "działki nr 15 z Folwarku Broniszew , który ma urządzoną księgę wieczysta nr hip. 30. w Sądzie w Radomsku", po zmarłym Stanisławie, na rzecz ich brata (a mojego dziadka ) - Bolesława Cichonia.
Wiem o dwóch miejscach zamieszkana członków mojej rodziny: pod nr 1(1A) i 2.
Dalej będę drążył temat :)

1 miesiąc 1 tydzień temu - 1 miesiąc 1 tydzień temu #36041 przez Godzimir (Krzysztof Łągiewka)
Stara mapa katastralna z dawnego okresu istnieje, tamże zaznaczono działkę o nr 15. 
Mapa pod tytułem: Grunty folwarku Broniszew litera A. Sygnatura: 3229. Znajduje się w wydziale geodezji i kartografii starostwa powiatowego w Częstochowie. 
Ta sama mapa znajduje się również w archiwum państwowym w Częstochowie w zespole akt: Hipoteka powiatu częstochowskiego, sygn. 7/420, k. 580.
Fotografie tej mapy w załączniku.
The following user(s) said Thank You: adi (Adam Kordek)

1 miesiąc 5 dni temu #36071 przez adi (Adam Kordek)

1 miesiąc 2 dni temu #36095 przez krzysztof0357 (Krzysztof Kucharski)
Witam Panie Adamie
Być może chodzi o innego Konstantego .
Konstanty /C/ Hamala  syn Jana Hamali  i Julianny Dobosik - ur. Klekoty - Akt nr.109/1886 -par.Mykanów  - zm.Broniszew Nowy - Akt nr.3/1932 - par. Kruszyna - prawdopodobnie jako kawaler, był bratem przyrodnim Jadwigi Marszałek córki Tomasza Marszałka i Julianny  Dobosik.
Próbuję zrobić spis pierwszych mieszkańców Broniszewa Nowego, i wygląda mi ,że ślub Stanisława Cichonia / Nowa Wieś / i Jadwigi Marszałek /Klekoty / w 1899r to pierwsze wesele.

4 tygodni 2 dni temu #36110 przez krzysztof0357 (Krzysztof Kucharski)
Podział gminy Brzeźnica na gromady :
- na podstawie art.107 ustawy z dn.23.03.1933r o częściowej zmianie samorządu terytorialnego Wojewoda Łódzki rozporządzeniem z dn.28.09.1933r postanawia zgodnie z Dz.U do miejscowości Prusicko jako gromady przyłączyć: Wólkę Prusicką,Folwark Prusicko,Leśnictwo Janów, PRZYSIÓŁEK KLEKOTY, Przysiółek Moczydła,Przysiółek Miroszowy, Przysiółek Puchy i Rybaki. / z nieoficjalnej strony gminy Nowa Brzeźnica /
- wynika z tego,że oprócz Leśniczego,w KLEKOTACH były jeszcze inne gospodarstwa.
- na aktualnej mapie gminy Nowa Brzeźnica widnieje wciąż miejscowość PUCHY  - czyżby dalej była zamieszkana ?

4 tygodni 2 dni temu #36118 przez Godzimir (Krzysztof Łągiewka)
W miejscu gdzie niegdyś istniała miejscowość Puchy jest tylko las. Trudno tam czegokolwiek się doszukać. Byłem tam niedawno. Nie udało mi się tam odnaleźć nawet jakichkolwiek pozostałości ludzkich siedzib. Nie wiem kiedy mieszkańcy definitywnie opuścili tę wieś i z jakich przyczyn. Po Leśnictwie Janów są jeszcze pozostałości w leśnych ostępach: piwnica jakiegoś budynku, fundamenty innej budowli, dren po studni, kilka jabłoni. Pozostałości Janowa udało mi się odnaleźć dopiero za drugim podejściem. Miroszowy istnieją. Jest tam jeszcze gajówka z czasów Lubomirskich zamieszkana do dziś oraz kilka domów, także cmentarz żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Rybaki i Moczydła istnieją i położone są nad Wartą na północ od Prusicka zaliczają się do przysiółków wsi Prusicko wchodzących w skład sołectwa Prusicko. Folwark Prusicko istniał tam gdzie dziś znajduje się Kaflarnia. Nazwa pochodzi od kaflarni Lubomirskich. Budynek samej kaflarni jeszcze istnieje, ale oczywiście już żadnych kafli tam się nie produkuje. W jej pobliżu stoi opuszczony piętrowy budynek z kamienia, gdzie mieszkali pracownicy kaflarni. Według miejscowych podań jeszcze wcześniej był to spichlerz, później przebudowany na dom mieszkalny. Za nim jest leśniczówka, a poza tym jest tu stacja tankowania gazu. Miejscowość Wólka Prusicka również istnieje i tam znajdują się ruiny dworku prawdopodobnie z XIX wieku oraz pozostałości parku. 
A oto zamieszkane miejscowości i przysiółki jakie obecnie znajdują się w gminie Nowa Brzeźnica: Wólka Prusicka, Kuźnica, Płaczki, Orczuchy, Ważne Młyny, Gojsc, Prusicko, Jedle, Kaflarnia, Kolonia Gidelska, Miroszowy, Moczydła, Rybaki, Rzędowie, Zapole, Wierzba, Stara Brzeźnica, Trzebca, Zimna Woda, Stoczki, Płaszczyzna, Łążek, Dubidze, Dubidze Kolonia, Janów, Kruplin Radomszczański, Kruplin Średni, Kruplin Barbarówka, Kruplin Parcela, Kruplin Piaski, Pieńki Dubidzkie, Dworszowice Kościelne, Dworszowice Kościelne Kolonia, Konstantynów, Madera, Pieńki Dworszowskie, Nowa Brzeźnica. Wymieniony w spisie Janów to nie jest oczywiście ten Janów o którym pisałem powyżej, lecz osada należąca do sołectwa Dubidze.
The following user(s) said Thank You: krzysztof0357 (Krzysztof Kucharski)

4 tygodni 1 dzień temu #36126 przez krzysztof0357 (Krzysztof Kucharski)
Odnalezienie aktów / Ur. Śl. Zg. / mieszkańców wsi Klekoty wymaga często sporo czasu.Z reguły wymaga to przeszukania trzech parafii tj. Borowno,Kruszyna i Mykanów.W latach dawniejszych trafiały się również akta w Nowej Brzeźnicy.
W wykazie rozległości w Dekanacie Częstochowskim z 1827r Klekoty przypisane są zarówno do par.Borowno jak i par.Kruszyna.
Przeglądając akta różne par. Kruszyna, zauważyłem,że trwał wieloletni spór pomiędzy Kruszyną i Borownem o niektóre wsie.
Dziedzic wsi Kruszyna - Martini - kilkakrotnie pisał do Administratora Generalnego Diecezji Kujawsko - Kaliskiej .
W jednym z listów pisze : - " proszę do tegoż względem odłączenia od parafii Borowno wiosek moich Dziedzicznych : Bogusławic,Jackowa i pustkowia KLEKOTY - w obrębie Państwa Kruszyna będących ; a przyłączenie onych prawem parafialnym do Kościoła w Kruszynie ". W odpowiedzi z dn.09.06.1831r Administrator odpowiada,że w teraźniejszym położeniu nie może do DYSMEMBRY ? przystępować / z kontekstu słowo to kojarzy mi się z rozdziałem ? /
W zachowaniu mieszkańców wsi Klekoty zauważyłem pewne analogie, nie związane z administracyjnym przypisaniem do konkretnej parafii.
1. Rodzina Klekot - pierwsze zapisy w 1621r w par.Kruszyna.W latach 1724 - 1903 wraz z rodzinami powiązanymi np.poprzez śluby,korzystają głównie z par.Borowno
2.Rodziny powiązane rodzinnie z mieszkańcami Broniszewa np.Mielczarek,Marszałek ,częściej korzystają z par.Mykanów.
/Broniszew od zawsze należał do par.Mykanów , a od 1909r już jako Broniszew Stary do par.Cykarzew /
3.Pozostałe rodziny ze względu być może na wcześniejsze powiązania,lub po prostu ze względu na odległość / najbliżej położony kościół / korzystały z par.Kruszyna.

Czas generowania strony: 0.526 s.