Stanisław Choroba - mój dziadek z Nowej Wsi Żareckiej

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #39214 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Replied by Danuta Mucha(Czarnecka) on topic Stanisław Choroba - mój dziadek z Nowej Wsi Żareckiej
Dzięki z wyjaśnienie, bo to ważna informacja do mojego drzewa. A kto może skorygować to imię w wyszukiwarce?
Odnośnie Kunegundy, to pomyślałam, że może była dzieckiem adoptowanym przez Pasternaków a przylgnęło do niej dawne nazwisko.. Dobrze byłoby znaleźć jej akt urodzenia. Kunegunda to raczej rzadkie imię.. Pasternak to nazwisko z "dziada pradziada" w parafii Koziegłówki - Lgota. W wyszukiwarce nie ma Kunegundy Pasternak, chociaż jest dużo Pasternaków, ale może jeszcze nie zostało wpisane.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Rafał Molencki
  • Z dala
  • Użytkownik
  • Użytkownik
Więcej
4 lata 1 miesiąc temu - 4 lata 1 miesiąc temu #39215 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Stanisław Choroba - mój dziadek z Nowej Wsi Żareckiej
Nie myśl dzisiejszymi kategoriami. Zdarzało się wtedy często, że raz wpisywano tej samej osobie nazwisko, innym razem przydomek. Nazwiska w rodzinach chłopskich stały się obowiązkowe stopniowo w XVIII w. Wcześniej bywają zapisy typu urodził się Józef syn Jana i Ewy, bez żadnych  nazwisk ani przydomków.
Inna możliwość to, że wpisano jej nazwisko babci - u mnie tak jest w 3 przypadkach. I tak większość ludzi nie znała lub nie pamiętała nazwisk (Widzialaś Konopielkę?). Mówiło się zwykle, np. Marianna Adamowa z młyna, a nawet tylko Adamowa bez imienia.
Ostatnia4 lata 1 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.
The following user(s) said Thank You: Danuta Mucha(Czarnecka)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #39216 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Replied by Danuta Mucha(Czarnecka) on topic Stanisław Choroba - mój dziadek z Nowej Wsi Żareckiej
Masz rację. Przetrwało to dość długo w języku potocznym. Znane mi są: Maniusiowa.. Muchowa..

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Rafał Molencki
  • Z dala
  • Użytkownik
  • Użytkownik
Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #39217 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Stanisław Choroba - mój dziadek z Nowej Wsi Żareckiej
Mnie chodziło o imię męża: Janowa, Józefowa, Szczepanowa, itd.
The following user(s) said Thank You: Danuta Mucha(Czarnecka)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #39219 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Replied by Danuta Mucha(Czarnecka) on topic Stanisław Choroba - mój dziadek z Nowej Wsi Żareckiej
Dziwne.. Nie spotkałam się z takim przypadkiem.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #39224 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Replied by Danuta Mucha(Czarnecka) on topic Stanisław Choroba - mój dziadek z Nowej Wsi Żareckiej
W wyszukiwarce jest zgon Jerzego Choroby w Mstowie 1816/45. Nie mogę znaleźć tego aktu. Może to mój 4xpradziadek..? Kunegundy nie znalazłam. Oboje zmarli przed 1858 r.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie