Projekt Koziegłówki

Więcej
10 lata 4 miesiąc temu #12196 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Projekt Koziegłówki
Dzięki "projektowi..." moje poszukiwania przodków znacznie się posunęły do przodu. W kliku przypadkach dotarłem do końca ksiąg, a wiele wskazuje na to, że więcej linii uda mi się doprowadzić do przełomu VI i VII wieku. Mam więc wśród swoich Przodków osoby urodzone w VI wieku ( a powiadają, że chłopskiej genealogii nie da się daleko poprowadzić;)): Grzegorz Kleszcz z Koziegłówek, Tomasz Grzybowski z Lgoty, Andrzej Wrona.... Jeśli w końcu zindeksuje tę najstarszą księgę to zapewne pojawią się i inni. Będzie to koniec moich poszukiwań w Koziegłówkach( koniec jeśli chodzi o kolejnych Przodków-informacje o ich życiu oczywiście nadal będę gromadził). Mam pytanie do Szanownych Kolegów i Koleżanek zainteresowanych tematem: Czy posiadacie może jakieś spisy, informację z urbarzy, ksiąg sądowych, kronik ( często podane są w opracowaniach, monografiach miejscowości) dotyczące najstarszych mieszkańców tych terenów? Jeśli tak, to proszę o podanie ich na forum-wzbogaci to naszą wiedzę i będzie idealnym dodatkiem do informacji zdobytych z ksiąg metrykalnych. Dla przykładu z książki ; Dzieje Rzeniszowa i Markowic" Władysława Frocha: (w XVII wieku) "komornik krakowski Jan Zarzyński groził chłopom z Koziegłówek klątwą w imieniu sądu biskupiego, gdyż nie chcieli oni lub nie mogli uiścić dziesięciny. Byli to Grzegorz Kleszcz, Sebastian Jabłonka, Jan Kubała, Błażej Frączek, Jakub Nowak i jeszcze siedmiu innych". Mile widziane byłyby wypisy z urbarzy- jeśli są. Podaje temat w wątku dotyczącym Koziegłówek,ale można stworzyć osobne wątki o tych "najstarszych" z Koziegłów, Siewierza, Lubecka itd.
Pozdrawiam
Damian Jureczko
The following user(s) said Thank You: Teresa Łukasik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 4 miesiąc temu #12327 przez Halina Klimza
Replied by Halina Klimza on topic Projekt Koziegłówki
Jak zmieniano nazwiska może posłużyć poniższy przykład ( parafia Przystajń rok 1822)
Ojciec dziecka imieniem Tomasz (akt chrztu 92) to Paweł Praski czyli Heliasz inaczej Granek dom 8, matka Marianna ?
Czytając akta tej parafii potwierdzam,że jednak nazwisko Praski tu się zachowało, a nie podane w akcie przezwiska.
Choć często jest różnie - Fabian to potem Fabiańczyk, Gala - Galiński,Kołodziej - Kołodziejczyk, Krawiec- Krawczyk;
bo często są to pochodne od nazwisk ojca czyli Ślusarz i jego syn Ślusarczyk( w tych przypadkach nazwiska pochodzą od wykonywanych zawodów), ale na ten temat już językoznawcy wiele napisali.
Pozdrawiam - pilna czytelniczka tego wątku

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12490 przez Stanisław Stryszewski
Replied by Stanisław Stryszewski on topic Projekt Koziegłówki
Panie Damianie, przypadkiem także dotarłem do Sebastiana i Julianny, tylko moim przodkiem był ich syn Benedykt ur 1754/79 ożeniony z Franciszką Judą w 1776/7.
Nota bene 100% pewności nie mam, gdyż metryki urodzin/chrztu Benedykta nie ma a w indeksach widnieje pasujący chronologicznie i później nigdzie nie występujący Bonawentura Ociepka syn Sebastiana i Julianny. Zakładam, że to ten sam Benek.
Szukając dzieci Sebastiana i Julianny Ociepków znalazłem nie tylko:
Katarzynę ur. 1734/53
Wojciecha ur. 1740/11 ale i :
Agnieszkę ur 1743/23
Mateusza ur 1745/33
Mariannę ur 1748/48
Błażeja ur. 1751/64
Ignacego ur.1752/72
Bonawenturę (czyli Benedykta) ur 1754/79
Magdalenę ur. 1757/112
Teklę ur. 1761/133
Dziesiątka dzieci w 27 lat. Mimo wszystko jest to możliwe.
Acha, zapomniałem, Benedykt jest na pewno tym Bonawenturą, bo na ślubie syna Benedykta Idziego Ociepki z Teklą Będkowską w r.1809/9 ksiądz jako świadków wymienia m.in. stryjów Młodego, czyli braci Benedykta: Wojciecha Ociepkę lat 70 i Mateusza Ociepkę lat 62.

W aktach zgonu znalazłem, iż Sebastian Ociepka lat 60 zmarł w r. 1767/94, natomiast Julianna Ociepka lat 80 zmarła w r. 1792/146. Wszyscy oczywiście mieszkali w Pińczycach.
Co do Bednarczyków to jakaś Julianna zmarła w Rzeniszowie w r. 1758/63 a jakiś Sebastian w r. 1773/13, tylko że wiek się nie zgadza.

Niestety także nie znalazłem urodzin Sebastiana (ani ślubu z Julianną), być może trzeba popatrzeć dokładnie w łacińskich metrykach, może ktoś się pomylił… Albo w sąsiednich parafiach.
Dziećmi Łukasza Ociepki i Katarzyny Pasek (ślub 1702/12) byli:
Augustyn ur. 1703/48
Florian ur. 1705/19
Fabian ur.1708/2
Idzi ur 1711/39
Ewa ur 1716/50
Ewa ur 1719/59.
Pasowałoby żeby Sebastian był także ich synem ur. np. w 1707r. A może Fabian to Sebastian? Augustyn, Florian, Idzi mają dzieci, występują w metrykach wielokrotnie, natomiast ślad po Fabianie ginie. Albo zmarł, albo gdzieś się przeniósł, albo … zmienił imię na Sebastian? Sebastian jest świadkiem na ślubie Idziego z Łucją Grząś w 1744/12
A idąc dalej kto wie czy Łukasz nie jest synem Jana i Anny, też by pasowało.
Tylko to już gdybanie. Być może coś się rozwiąże po analizie pierwszej księgi urodzeń Koziegłówki 1595-1642.
Swoją drogą trop Ociepka vel Bednarczyk jest bardzo inspirujący.
Pozdrawiam
The following user(s) said Thank You: Teresa Łukasik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12495 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Projekt Koziegłówki
Dziękuję bardzo- uzupełnię swoje dane. Myślę , że wiele się wyjaśni po analizie pierwszej Księgi. Z drugiej strony cały czas myślę o Koziegłowach-były tak blisko i myślę, że wielu z Naszych Przodków tam chrzciło dzieci. Mam rodzinę, która przyszła do Koziegłówek z Siewierza zatem wędrówki z Koziegłów i z powrotem były zapewne nagminne. Wiele straciliśmy wszyscy z powodu braku tych Ksiąg.
Co do Ociepków to dalej szukamy razem;)
Damian
The following user(s) said Thank You: Teresa Łukasik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 6 miesiąc temu #15868 przez dagmara męcik
Replied by dagmara męcik on topic Projekt Koziegłówki
WITAM KOLEGÓW I KOLEZANKI
STOSUNKOWO OD NIEDAWNA USIŁUJE ZROBIĆ SWOJE DRZEWO GENEALOGICZNE NO I UTKNĘŁAM OKOŁO ROKU 1800 - z powodu braku ksiag małżeństw opisanych ( sa tylko skróty łacińskie )nie wiem kto był rodzicami Jana Będkowskiego ożenionego z Helena Janas w 1814r ( inię Jan i nazwisko Będkowski jest popularne ) Kacper Będkowski z Teresą Cupiał ślub w 1798 - rodzice ? , Jan Bedkowski z Małgorzata Jankowską ślub w 1818r - rodzice ? - odnalazłam oczywiście akty zgonów Bedkowskich w/w ale w nich brak podanych rodziców . wielki gratulację dla tych którym udało się dojść do wieku V, VI czy VII- jeśli może mi ktoś podpowiedzieć jak dalej szukać rodziców w/w krewnych to będę wdzięczna - jestem też ciekawa co się stało z tymi księgami parafii Koziegłówki których brakuje - zostały zniszczone czy może leżą w jakimś archiwum ?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 6 miesiąc temu - 9 lata 6 miesiąc temu #15870 przez Ireneusz Niemczyk
Replied by Ireneusz Niemczyk on topic Projekt Koziegłówki
Pan Witold Mizerski opracował Koziegłówki w swoim wielkim dziele "Projekt Koziegłówki" i powinien Pani pomóc, jeśli takie dane są dostępne.
Natomiast jeśli Pani będzie szukać Cupialików (wersje inne: Czupialik lub Cupiał lub Czupiał, gdyż w dawnych czasach było płynne stosowanie form nazwisk) z sąsiedniej parafii Mrzygłód to mogę służyć pomocą! Idę śladem Szanownych Krystyny Jałowieckiej-Szafert i Witolda Mizierskiego - pracuję nad parafią Mrzygłód i mam cichą nadzieję rozpracować tę parafię!

Pozdrawiam,

Ireneusz

P.S.
Czupialików (i inne wersje) i Męcików w parafii Mrzygłód dostatek!
Ostatnia9 lata 6 miesiąc temu edycja: Ireneusz Niemczyk od. Powód: pisownia

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie